ورود به سایت
رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟
ثبت نام در سایت
رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

تیسلنا – Tcelna

تیسلنا که قبلا با نام تواکسین شناخته میشد توسط شرکت Opexa Therapeutics به عنوان یک ایمونوتراپی با سلول T شخص برای افراد مبتلا به ام اس پیشرونده ثانویه (SPMS) ساخته شده است. این دارو یک واکسن اتولوگ سلول T حاوی سلول‌های T خود واکنشی است. چنین مفهومی در صنعت داروسازی نسبتاً جدید است و به همین دلیل، و از آنجایی که ام اس پیشرونده ثانویه نیاز پزشکی برآورده نشده زیادی دارد، سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) وضعیت اضطراری تیسلنا برای کمک به سرعت بخشیدن به توسعه بالینی آن را اعلام کرده است.

 

تیسلنا - Tcelna

 

نحوه عملکرد تیسلنا

تیسلنا به طور خاص برای پروفایل پاسخ ایمنی هر بیمار به میلین، و کاهش تعداد / یا فعالیت عملکردی زیرمجموعه‌های خاصی از سلول‌های T واکنش دهنده به میلین (MRTC) طراحی شده است که به میلین حمله می‌کنند. MRTCها در برابر پپتیدهای انتخابی از سه پروتئین میلین (پروتئین پایه میلین (MBP)، گلیکوپروتئین الیگودندروسیت میلین (MOG) و پروتئین پروتئولیپید (PLP)) ایجاد می‌شوند.

 

این شرکت تیسلنا را با استفاده از فناوری ImmPath اختصاصی خود تولید می‌کند. Opexa سه مرحله اصلی در این روش ایجاد یک ایمونوتراپی سلول T را شرح می‌دهد. اول، تهیه است که شامل جمع‌آوری خون بیمار است. مرحله دوم پردازش است که شامل جداسازی سلول‌های تک هسته‌ای خون محیطی (عمدتاً سلول‌های ایمنی یا لنفوسیت‌ها، که شامل سلول‌های T می‌شود) و تولید یک مخزن اتولوگ از MRTCها است. و مرحله نهایی درمان است که در آن سلول‌های T گسترش یافته و تحت تابش مجدداً به بیمار بازگردانده می‌شوند. سلول‌های T ضعیف شده (که قادر به تکثیر در بدن نیستند) از طریق تزریق زیر جلدی مجدداً وارد بدن می‌شوند تا پاسخ درمانی سیستم ایمنی را ایجاد کنند.

 

تاریخچه تیسلنا

این شرکت گزارش داد که پنج کارآزمایی بالینی با تیسلنا روی ۳۵۶ بیمار تکمیل شده است که بسیاری از آنها چندین سال تحت درمان بودند. بر اساس این مطالعات، تیسلنا پتانسیلی برای کاهش میزان عود سالانه (ARR) در بیماران ام اس و کاهش پیشرفت بیماری نشان داد. شواهدی از بهبود ناتوانی در تعدادی از بیماران نیز مشاهده شد که حاکی از یک مزیت محافظت کننده عصبی است.

 

یک مطالعه فاز ۲ دوسوکور و کنترل شده با دارونما به نام Adili-T در ۱۸۰ بیمار مبتلا به ام اس پیشرونده ثانویه، که در سال ۲۰۱۲ آغاز شد، که انتظار می‌رفت در آگوست ۲۰۱۶ به پایان برسد. نقطه پایانی اولیه آن تغییر در حجم مغز (آتروفی) در ۲۴ ماه است که با تصویربرداری MRI اندازه‌گیری می‌شد، و پیامدهای ثانویه شامل تغییرات پایدار در پیشرفت بیماری بود. این مطالعه به نقطه پایانی اولیه خود یعنی کاهش در تغییر حجم مغز (آتروفی)، و همچنین به نقطه پایانی ثانویه یعنی کاهش سرعت پیشرفت پایدار بیماری نرسید. Opexa Therapeutics در اکتبر ۲۰۱۶ اعلام کرد تیسلنا مشخصات ایمنی و تحمل مطلوبی از خود نشان داد.

 

توجه: ام اس راهنما یک وب سایت خبری و اطلاع رسانی در مورد بیماری ام اس (مولتیپل اسکلروزیس) است. این تیم هیچگونه توصیه پزشکی، تشخیصی یا درمانی را ارائه نمی دهد و این محتوا قرار نیست جایگزینی برای توصیه‌های حرفه ای پزشکی، تشخیصی یا درمانی شما باشد. در مورد هر گونه سؤالی که ممکن است در مورد وضعیت پزشکی خود داشته باشید، همیشه با پزشک خود یا سایر ارائه دهندگان بهداشتی واجد شرایط مشورت کنید. هرگز توصیه‌های پزشکی حرفه ای را نادیده نگیرید یا به دلیل مطالبی که در این وب سایت خوانده اید در اجرای آنها تعلل نکنید.

 

 

منبع:

www.multiplesclerosisnewstoday.com

۰
شما هم نظر خود را درمورد این پست به ما بگویید!

دیدگاهتان را بنویسید