ورود به سایت
رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟
ثبت نام در سایت
رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

لوتیراستام – Levetiracetam

نام برند:
کپرا، لیپرا
نام شیمیایی: لوتیراستام
درمان در ام اس: درمان بهبود دهنده علائم، درمان اسپاسم
درمان اصلی: درمان تشنج، صرع
داروهای معادل:

 

از لوتراستام به همراه داروهای دیگر برای درمان تشنج (صرع) استفاده می‌شود. لوتیراستام متعلق به طبقه‌ای از داروها است که به عنوان ضد تشنج شناخته می‌شوند. لوتیراستام می‌تواند تعداد تشنج‌های شما را کاهش دهد.

 

روش مصرف | احتیاط | اوردوز | دوزهای فراموش شده | عوارض جانبی | تداخلات دارویی | شرایط نگهداری

 

لوتیراستام - Levetiracetam

 

روش مصرف

قبل از شروع مصرف لوتیراستام و هر بار تجویز دوباره آن، راهنمای دارویی که توسط داروساز شما تهیه شده است را بخوانید. اگر سؤالی دارید، از پزشک یا داروساز خود بپرسید.

 

این دارو از طریق دهان، با یا بدون غذا، معمولاً دو بار در روز طبق دستور پزشک مصرف می‌شود.

 

طبق راهنمای روی بسته دارو قرص (ها) را با دقت از بسته فویلی جدا کنید. با فشار دادن قرص آنها را از بسته جدا نکنید. قبل از استفاده از دارو، دستان خود را خشک کنید. هر قرص را روی زبان قرار دهید و یک جرعه آب در دهان بریزید و نگه‌دارید. اجازه دهید دارو قبل از بلع، به‌طور کامل حل شود. قرص‌ها را با به صورت کامل (حل نشده) قورت ندهید.

 

همچنین می‌تواند قرص (ها) را با مقدار کمی مایع (۱ قاشق غذاخوری / ۱۵ میلی‌لیتر) در یک فنجان قرار داده و مخلوط را به آرامی هم بزنید، سپس همه مخلوط را یکجا بنوشید. برای اینکه مطمئن شوید تمام دوز دارو را مصرف کرده‌اید، دوباره مقدار کمی مایع را به آن اضافه کنید و هم بزنید تا مقادیر بجا مانده در ظرف را بشویید و بلافاصله آن را بنوشید.

 

مقدار مصرف این دارو بستگی به شرایط پزشکی شما و پاسخ بدنتان به درمان دارد. دوز مصرفی در کودکان به وزن نیز بستگی دارد. برای کاهش خطر عوارض جانبی (مانند سرگیجه و خواب‌آلودگی)، پزشک ممکن است شما را راهنمایی کند تا این دارو را با دوز کم شروع کرده و به تدریج دوز خود را افزایش دهید. دستورالعمل‌های پزشک خود را با دقت دنبال کنید.

 

به‌طور مرتب از این دارو استفاده کنید تا بیشترین سود را از آن داشته باشید. برای جلوگیری از فراموشی مصرف دوز، هر روز آن را در یک زمان مشخص مصرف کنید.

 

دوز مصرفی خود را زیاد نکنید و یا بیشتر از مدت زمان تجویزشده از این دارو استفاده نکنید. با این کار وضعیت شما سریع‌تر بهبود نمی‌یابد و تنها خطر بروز عوارض جانبی بیشتر می‌شود.

 

بدون مشورت با پزشک مصرف این دارو را قطع نکنید. در صورت قطع ناگهانی دارو، ممکن است تشنج شما بدتر شود. برای قطع دارو، دوز شما باید زیر نظر پزشک و به‌تدریج کاهش یابد.

 

اگر تشنج شما ادامه داشت، تغییر کرد یا بدتر شد با پزشک خود صحبت کنید.

 


اطلاعات دارویی ذکر شده در سایت صرفا جهت آگاهی شما تهیه شده است، قبل از مصرف هر نوع دارو با پزشک خود مشورت کنید و از هرگونه خوددرمانی پرهیز کنید.


 

احتیاط

قبل از مصرف لوتراستام، در صورت حساسیت به این دارو یا آلرژی‌های دیگر به پزشک یا داروساز خود بگویید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیرفعال باشد که می‌تواند باعث واکنش‌های آلرژیک یا سایر مشکلات شود. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

 

قبل از استفاده از این دارو، تاریخچه پزشکی خود را به پزشک یا داروساز خود بگویید، به‌ویژه در مورد بیماری‌هایی نظیر مشکلات کلیوی (مانند نیاز به درمان دیالیز)، اختلالات روانی/خلقی (مانند افسردگی).

 

لوتراستام خصوصاً در ماه اول درمان ممکن است شما را دچار سرگیجه یا خواب‌آلودگی کند. الکل یا ماری‌جوانا (حشیش) می‌تواند سرگیجه یا خواب‌آلودگی شما را بیشتر کند. تا زمانی که نمی توانید به صورت ایمن کاری انجام دهید از رانندگی، کار با ماشین‌آلات، دوچرخه‌سواری و هر کاری که نیاز به هوشیاری دارد خودداری کنید. از نوشیدن مشروبات الکلی خودداری کنید. در صورت استفاده از ماری‌جوانا (حشیش) با پزشک خود مشورت کنید.

 

قبل از هرگونه عمل جراحی، در مورد کلیه محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای بانسخه/بدون نسخه و محصولات گیاهی) با پزشک یا دندانپزشک خود صحبت کنید.

 

کودکان ممکن است نسبت به عوارض جانبی دارو، به‌ویژه تغییرات روحی و روانی (مانند کج‌خلقی، پرخاشگری، آشفتگی، خشم، اضطراب، افسردگی، افکار خودکشی) حساسیت بیشتری داشته باشند. کودکان کمتر از ۴ سال در هنگام استفاده از این دارو ممکن است بیشتر در معرض خطر فشارخون قرار داشته باشند.

 

افراد مسن ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو به‌ویژه خواب‌آلودگی، سرگیجه یا عدم تعادل حساسیت بیشتری داشته باشند. این عوارض جانبی می‌تواند خطر افتادن را افزایش دهد.

 

در دوران بارداری، این دارو فقط در مواردی که به‌وضوح موردنیاز باشد، باید استفاده شود، زیرا ممکن است به جنین آسیب برساند. با این حال، از آنجا که تشنج‌های درمان‌نشده یک مشکل جدی است که می‌تواند هم به بیمار باردار و هم به جنین آسیب برساند، مصرف این دارو را متوقف نکنید، مگر اینکه توسط پزشک شما تجویز شود. اگر قصد بارداری دارید، باردار شدید یا فکر می‌کنید ممکن است باردار باشید، فوراً با پزشک خود در مورد فواید و خطرات استفاده از این دارو در دوران بارداری صحبت کنید.

 

این دارو به شیر مادر منتقل می‌شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.


 

اوردوز

اگر فردی لوتیراستام را بیش‌ازحد تجویز شده مصرف کرد و علائم جدی از قبیل غش کردن یا مشکل تنفس داشت، با اورژانس تماس بگیرید. علائم مصرف بیش‌ازحد ممکن است شامل تنفس آهسته/کم‌عمق، از دست دادن هوشیاری باشد.

 

از به اشتراک گذاشتن داروی خود با دیگران خودداری کنید.

 

آزمایش‌های پزشکی و آزمایشگاهی (مانند عملکرد کلیه، شمارش کامل خون-CBC) ممکن است هنگام مصرف این دارو انجام شود. در کودکان کمتر از ۴ سال، فشارخون نیز باید تحت کنترل باشد. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

 

دوزهای فراموش شده

دوزی را از دست ندهید. اگر فراموش کردید که دارو را مصرف کنید، به محض یادآوری آن را مصرف کنید. اگر نزدیک زمان دوز بعدی است، دوز از دست رفته را رها کنید. دوز بعدی خود را در زمان عادی مصرف کنید. دوز مصرف را دو برابر نکنید.


 

عوارض جانبی

با مصرف لوتیراستام ممکن است خواب‌آلودگی، سرگیجه، خستگی غیرمعمول یا ضعف ایجاد شود. این عوارض جانبی در طی ۴ هفته اول شایع‌تر هستند و معمولاً بعد از تنظیم بدن شما با دارو کمتر می‌شوند. اگر هر یک از این اثرات ماندگار یا بدتر شد، سریعاً به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

 

به یاد داشته باشید که پزشک شما تشخیص داده است که سود شما از این دارو بیشتر از خطر عوارض جانبی آن است. بسیاری از افراد با استفاده از این دارو عوارض جانبی جدی ندارند.

 

در صورت بروز عوارض جانبی جدی مانند عدم تعادل (مانند مشکل در راه رفتن و کنترل عضلات)، تغییرات روحی/خلقی (مانند کج‌خلقی، پرخاشگری، آشفتگی، خشم، اضطراب)، علائم عفونت (مانند گلودردی که از بین نمی‌رود، تب، لرز)، علائم کم‌خونی (مانند خستگی غیرمعمولی که از بین نمی‌رود، کم‌رنگ شدن پوست، تنفس سریع، ضربان قلب سریع)، کبودی/خونریزی آسان فورا با پزشک خود صحبت کنید.

 

تعداد کمی از افرادی که برای هر شرایطی (مانند تشنج، اختلال دوقطبی، درد) ضد تشنج مصرف می‌کنند ممکن است دچار افسردگی، افکار/اقدام به خودکشی یا سایر مشکلات روحی و روانی شوند. اگر شما یا خانواده (که مراقبت‌کننده هستند) متوجه تغییرات غیرمعمول/ناگهانی در روحیه، افکار یا رفتارهای خود از جمله علائم افسردگی، افکار/تلاش خودکشی، افکار مربوط به آسیب رساندن به خود شدید، فوراً به پزشک خود بگویید.

 

لوتیراستام معمولاً می‌تواند باعث ایجاد بثوراتی (دانه) شود که معمولاً جدی نیست. با این وجود، شاید نتوانید آن را از یک بثور نادر که می‌تواند نشانه‌ای از واکنش شدید باشد تشخیص دهید. در صورت بروز بثورات سریعاً با پزشک خود صحبت کنید.

 

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو به ندرت رخ می‌دهد. اما در صورت مشاهده هرگونه علائم واکنش آلرژیک جدی مانند: بثورات پوستی، خارش/تورم (به‌خصوص در صورت/زبان/گلو)، سرگیجه شدید، مشکل در تنفس، سریعاً کمک پزشکی دریافت کنید.

 

این موارد لیست کامل از عوارض جانبی احتمالی نیست. اگر متوجه تأثیرات دیگری غیر از موارد ذکر شده در بالا شدید با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.


 

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی ممکن است نحوه عملکرد داروها را تغییر دهد یا خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این متن شامل تمام تداخلات احتمالی دارو نیست. لیستی از تمام داروهایی که استفاده می کنید (از جمله داروهای با نسخه/بدون نسخه و محصولات گیاهی) را تهیه کرده و آن را با پزشک و داروساز خود به اشتراک بگذارید. بدون تأیید پزشک، دوز داروهای خود را شروع، متوقف یا کم و زیاد نکنید.

 

داروهایی که ممکن است با لوتیراستام تداخل داشته باشد: اورلیستات.


 

شرایط نگهداری

این دارو را در دمای اتاق و به دور از نور و رطوبت نگهداری کنید. در حمام نگهداری نکنید. تمام داروها را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه‌دارید.

 

داروها را در توالت یا داخل فاضلاب نریزید مگر اینکه دستور انجام این کار داده شود. در صورت انقضا یا اینکه دیگر نیازی به مصرف آن ندارید، این محصول را به درستی از بین ببرید. دراین‌باره با داروساز یا شرکت دفع زباله محلی خود مشورت کنید.

 

 

منبع:

www.webmd.com

 

۱+
شما هم نظر خود را درمورد این پست به ما بگویید!

دیدگاهتان را بنویسید