ورود به سایت
رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟
ثبت نام در سایت
رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ریتوکسان ریتوکسی مب – Rituxan Rituximab

نام برند:
ریتوکسان
نام شیمیایی: ریتوکسی مب
درمان در ام اس: درمان تعدیل کننده بیماری، درمان‌های خط دوم
درمان اصلی: درمان تعدیل کننده بیماری ام اس
داروهای معادل: ریتوکسی مب، ریتوکسیماب، زیتاکس

 

ریتوکسان ریتوکسی مب برای درمان انواع خاصی از سرطان (مانند لنفوم غیر هاچکین، لوسمی مزمن لنفاوی) استفاده می‌شود. این دارو یک مونوکلونال آنتی بادی است که با کند یا متوقف کردن رشد سلول‌های سرطانی کار می‌کند. این دارو همچنین برای درمان بیماری‌های واسط ایمنی مانند سندورم دویک، سندورم شوگرن و ام اس نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

ریتوکسی مب برای درمان آرتریت روماتوئید هم استفاده شده و می‌تواند درد مفاصل و تورم را کاهش دهد. همچنین از این دارو برای معالجه انواع خاصی از بیماری عروق خونی (مانند گرانولوماتوز وگنر، پلی‌آنژئیت میکروسکوپی و اتواع خاصی از واسکولیت) استفاده می‌شود و می‌تواند تورم رگ‌ها را کاهش دهد. از ریتوکسی مب همچنین برای درمان یک بیماری خاص پوستی (پمفیگوس وولگاریس) استفاده می‌شود که به کاهش تعداد ضایعات پوستی کمک می‌کند.

 

نام معادل ایرانی این دارو زیتاکس است.

 

روش مصرف | احتیاط | اوردوز | دوزهای فراموش شده | عوارض جانبی | تداخلات دارویی | شرایط نگهداری

 

ریتوکسان ریتوکسی مب - Rituxan Rituximab

 

روش مصرف

قبل از شروع استفاده از ریتوکسی مب و هر بار تجویز دوباره آن، راهنمای دارویی که توسط داروساز تهیه شده است را مطالعه کنید. اگر سؤالی دارید، از پزشک یا داروساز خود بپرسید.

 

پزشک شما باید داروهای دیگری (مانند استامینوفن، آنتی‌هیستامین، متیل پردنیزولون) را برای شما تجویز کند که قبل از هر تزریق مصرف کنید. این کار به کاهش عوارض جانبی مانند تب و لرز کمک می‌کند. دستورالعمل پزشک را با دقت دنبال کنید.

 

مصرف این دارو با تزریق آهسته به داخل رگ، توسط یک متخصص بهداشت و درمان، طبق دستور پزشک انجام می‌شود. میزان دوز و برنامه درمانی بر اساس شرایط پزشکی، اندازه بدن و پاسخ بدنتان به درمان تعیین می‌گردد.

 


اطلاعات دارویی ذکر شده در سایت صرفا جهت آگاهی شما تهیه شده است، قبل از مصرف هر نوع دارو با پزشک خود مشورت کنید و از هرگونه خوددرمانی پرهیز کنید.


 

احتیاط

قبل از استفاده از ریتوکسی مب، در صورت داشتن حساسیت به این دارو یا هر آلرژی دیگری که دارید، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیرفعال باشد که می‌تواند باعث واکنش‌های آلرژیک یا سایر مشکلات شود. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

 

قبل از استفاده از این دارو، تاریخچه پزشکی خود را به پزشک یا داروساز خود بگویید، به‌ویژه در مورد: بیماری ریه، مشکلات قلبی (مانند ضربان قلب نامنظم، سابقه حمله قلبی)، خونریزی/اختلالات خونی، عفونت‌های فعلی/اخیر.

 

این دارو ممکن است باعث سرگیجه شما شود. الکل یا ماری‌جوانا (حشیش) می‌تواند سرگیجه شما را بیشتر کند. تا زمانی که نمی توانید به صورت ایمن کاری انجام دهید از رانندگی، کار با ماشین‌آلات و هر کاری که نیاز به هوشیاری دارد خودداری کنید. مصرف مشروبات الکلی را محدود کنید. در صورت استفاده از ماری‌جوانا (حشیش) با پزشک خود مشورت کنید.

 

قبل از هرگونه عمل جراحی، در مورد کلیه محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای بانسخه/بدون نسخه و محصولات گیاهی) با پزشک یا دندانپزشک خود صحبت کنید.

 

ریتوکسی مب می‌تواند شما را بیشتر در معرض عفونت قرار دهد یا هرگونه عفونت فعلی را وخیم‌تر سازد. از تماس با افرادی که عفونت واگیردار دارند (مانند آبله‌مرغان، سرخک، آنفولانزا)، خودداری کنید. اگر در معرض عفونت قرار دارید  یا برای اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

 

بدون موافقت پزشک واکسیناسیون/ایمن‌سازی نکنید. از تماس با افرادی که اخیراً واکسن زنده (مانند واکسن آنفولانزا که از طریق بینی استنشاق می‌شود) دریافت کرده‌اند خودداری کنید.

 

برای کاهش احتمال بریدگی، کبودی یا آسیب‌دیدگی، با احتیاط از اشیاء تیز مانند تیغ و سوهان ناخن استفاده کنید و از فعالیت‌هایی مانند ورزش تماسی خودداری کنید.

 

افراد مسن ممکن است در هنگام استفاده از این دارو در معرض خطر بیشتری برای مشکلات قلبی (مانند ضربان قلب نامنظم) یا مشکلات ریه باشند.

 

در دوران بارداری، این دارو فقط در مواردی که به‌وضوح مورد نیاز باشد، باید استفاده شود. زیرا ممکن است به جنین آسیب برساند. در مورد اشکال قابل‌اعتماد ضدبارداری هنگام استفاده از این دارو و به مدت ۱ سال پس از قطع درمان از پزشکتان سؤال کنید. اگر باردار شدید، فوراً در مورد خطرات و فواید این دارو با پزشک خود صحبت کنید.

 

مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می‌شود یا خیر. به دلیل خطر احتمالی برای شیرخوار، شیردهی هنگام استفاده از این دارو و حداقل ۶ ماه پس از درمان توصیه نمی‌شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.


 

اوردوز

اگر فردی ریتوکسی مب را بیش‌ازحد تجویز شده مصرف کرده و علائم جدی از قبیل غش کردن یا مشکل تنفس را دارد، با اورژانس تماس بگیرید.

 

آزمایش‌های پزشکی و آزمایشگاهی (مانند شمارش کامل خون CBC، ویروس هپاتیت B، عملکرد کلیه و کبد) باید قبل از شروع استفاده از این دارو و در حین استفاده از آن انجام شود. بر سر تمام ویزیت‌های پزشکی و آزمایشگاهی خود حاضر شوید.

 

دوزهای فراموش شده

برای گرفتن بهترین نتیجه ممکن، دریافت هر دوز از ریتوکسی مب طبق دستورالعمل برنامه ریزی شده بسیار مهم است. اگر دوزی را از دست دادید، بلافاصله با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید تا یک برنامه جدید دوز تهیه شود.


 

عوارض جانبی

با مصرف ریتوکسی مب ممکن است حالت تهوع، استفراغ، سردرد، سرگیجه، درد مفاصل و ماهیچه‌ها، ضعف یا گرگرفتگی ایجاد شود. اگر هر یک از این اثرات ماندگار یا بدتر شد، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

 

افرادی که از این دارو استفاده می‌کنند ممکن است عوارض جانبی جدی داشته باشند. با این حال، پزشک شما این دارو را تجویز کرده است زیرا او تشخیص داده که سود شما از این دارو بیشتر از خطر عوارض جانبی است. نظارت دقیق توسط پزشک می‌تواند این خطرات را کاهش دهد.

 

در صورت بروز عوارض جانبی جدی از جمله: تورم دست/مچ پا/پا، افزایش تشنگی/ادرار، بی‌حسی/سوزن سوزن شدن دست و پا، بلافاصله با پزشک خود صحبت کنید.

 

ریتوکسی مب در درمان سرطان، به دلیل از بین بردن سریع سلول‌های سرطانی (سندرم لیز تومور)، بعضی‌اوقات می‌تواند باعث عوارض جانبی شود. برای کاهش این خطر، پزشک ممکن است داروهای دیگر در کنار این دارو تجویز کند و به شما بگوید مایعات زیادی بنوشید. در صورت بروز علائمی از قبیل: کمردرد/درد پشت (درد پهلو)، علائم مشکلات کلیوی (مانند ادرار دردناک، ادرار صورتی/خونین، تغییر در میزان ادرار)، اسپاسم/ضعف عضلانی، فوراً به پزشک خود بگویید.

 

این دارو می‌تواند باعث کاهش سلول‌های خونی شود که می‌تواند باعث کم‌خونی، کاهش توانایی بدن در مبارزه با عفونت یا کبودی/خونریزی آسان گردد. در صورت بروز هر یک از علائم زیر، فوراً به پزشک خود بگویید: خونریزی آسان/کبودی، مدفوع سیاه/قیری رنگ، استفراغ قهوه‌ای، علائم عفونت (مانند گلودردی که برطرف نمی‌شود، تب، لرز)، خستگی غیرمعمول، کم‌رنگ شدن پوست.

 

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو به ندرت رخ می‌دهد. اما در صورت مشاهده هرگونه علائم یک واکنش آلرژیک جدی، فوراً کمک پزشکی دریافت کنید، از جمله: بثورات پوستی، خارش/تورم (به خصوص صورت/زبان/گلو)، سرگیجه شدید، مشکل در تنفس.

 

این موارد لیست کامل از عوارض جانبی احتمالی ریتوکسیماب نیست. اگر متوجه تأثیرات دیگری غیر از موارد ذکر شده در بالا شدید با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.


 

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی ممکن است نحوه عملکرد داروها را تغییر دهد یا خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این متن شامل تمام تداخلات احتمالی دارو نیست. لیستی از تمام داروهایی که استفاده می کنید (از جمله داروهای با نسخه/بدون نسخه و محصولات گیاهی) را تهیه کرده و آن را با پزشک و داروساز خود به اشتراک بگذارید. بدون تأیید پزشک، دوز داروهای خود را شروع، متوقف یا کم و زیاد نکنید.

 

برخی از محصولاتی که ممکن است با ریتوکسی مب تداخل داشته باشند عبارتند از: داروهایی دیگر که سیستم ایمنی بدن را تضعیف می‌کنند/خطر ابتلا به عفونت را افزایش می‌دهند (مانند توفاسیتینیب، ناتالیزومب، فینگولیمود).


 

شرایط نگهداری

تزریق ریتوکسیماب در بیمارستان یا کلینیک انجام شده و نگهداری خانگی ندارد.

 

داروها را در توالت نریزید یا آن‌ها را داخل فاضلاب نریزید مگر اینکه دستور انجام این کار داده شود. در صورت انقضا یا اینکه دیگر نیازی به مصرف آن ندارید، این محصول را به درستی از بین ببرید. دراین‌باره با داروساز یا شرکت دفع زباله محلی خود مشورت کنید.

 

 

منبع:

www.webmd.com

 

۰
شما هم نظر خود را درمورد این پست به ما بگویید!

دیدگاهتان را بنویسید