ورود به سایت
رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟
ثبت نام در سایت
رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

دیازپام – Diazepam

نام برند:
والیوم
نام شیمیایی: دیازپام
درمان در ام اس: درمان بهبود دهنده علائم، درمان اسپاسم
درمان اصلی: درمان اضظراب، درمان اختلال هراس، درمان تشنج، اختلال خواب، درمان اسپاسم
داروهای معادل:

 

دیازپام برای درمان اضطراب، تشنج و همچنین برای کاهش عوارض ترک الکل استفاده می شود. این دارو همچنین برای تسکین اسپاسم عضلات و به عنوان آرام بخش قبل از اقدامات پزشکی مورد استفاده قرار میگیرد. مکانیسم اثر دیازپام آرام کردن مغز و اعصاب است. این دارو متعلق به دسته ای از داروها با نام بنزودیازپین ها است.

 

روش مصرف | احتیاط | اوردوز | دوزهای فراموش شده | عوارض جانبی | تداخلات دارویی | شرایط نگهداری

 

دیازپام - Diazepam

 

روش مصرف

قبل از شروع دیازپام و هر بار تجویز دوباره‌ی آن، دستورالعمل داروها که توسط داروساز شما تهیه شده است را بخوانید. اگر سؤالی دارید، از پزشک یا داروساز خود سؤال کنید.

 

این دارو از طریق دهان، با یا بدون غذا طبق دستور پزشک مصرف می‌شود. اگر از فرم مایع این دارو استفاده می‌کنید، دوز را با استفاده از قاشق مخصوص اندازه‌گیری با دقت اندازه‌گیری کنید. از قاشق خانگی استفاده نکنید زیرا ممکن است دوز صحیح را دریافت نکنید.

 

اگر از محلول غلیظ این دارو استفاده می‌کنید، از قطره‌چکان ارائه شده در بسته‌بندی محصول استفاده کرده و دوز اندازه‌گیری شده را با مقدار کمی از غذای مایع یا نرم (مانند پوره سیب‌زمینی یا پودینگ) مخلوط کنید. بلافاصله همه مخلوط را ببلعید. مخلوط را برای استفاده‌های بعدی ذخیره نکنید.

 

مقدار مصرف دیازپام بستگی به شرایط پزشکی، سن و پاسخ بدن شما به درمان دارد. دوز تجویزشده را زیاد نکنید و یا بیشتر از مدت زمان تجویزشده از این دارو استفاده نکنید، وضعیت شما با این کار سریعتر بهبود نمی‌یابد و فقط خطر بروز عوارض جانبی در شما بیشتر می‌شود. اگر پزشک دستور قطع دارو را داد، آن را به طور صحیح و طبق دستور پزشک قطع کنید.

 

اگر به طور ناگهانی مصرف این دارو را متوقف کردید، ممکن است علائم ترک (مانند لرزش، گرفتگی شکم/عضلات، استفراغ، تعریق، اضطراب، بیقراری، تشنج) در شما بروز یابد. برای جلوگیری از بروز این علائم، پزشک دوز مصرفی شما را به آرامی کاهش می‌دهد. اگر مدت طولانی یا در دوزهای زیاد از دیازپام استفاده کرده‌ باشید، احتمال بروز این علائم بیشتر می‌شود. در صورت بروز این علائم، فوراً به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

 

هنگامی که دیازپام برای مدت طولانی استفاده شود، ممکن است دیگر به خوبی مؤثر واقع نشود. اگر تأثیر این دارو کمتر شد با پزشک خود مشورت کنید.

 

اگرچه این دارو به بسیاری از افراد کمک می‌کند، اما ممکن است گاهی باعث اعتیاد شود. در صورت داشتن مشکل اعتیاد (مانند استفاده بیش‌ازحد یا اعتیاد به مواد مخدر/الکل) ممکن است خطر اعتیاد به دیازپام بیشتر شود. این دارو را دقیقاً مطابق تجویز پزشک مصرف کنید تا خطر اعتیاد کاهش یابد. از پزشک یا داروساز خود برای جزئیات بیشتر سؤال کنید.

 

در هنگام استفاده از این دارو از خوردن گریپ‌فروت یا نوشیدن آب گریپ‌فروت خودداری کنید مگر اینکه پزشک یا داروساز شما بگوید که شما می‌توانید با خیال راحت این کار را انجام دهید. مصرف گریپ‌فروت با این دارو احتمال بروز عوارض جانبی را افزایش می‌دهد. برای اطلاع از جزییات بیشتر با دکتر یا داروساز خود صحبت کنید.

 

در صورت تجویز مصرف منظم این دارو توسط پزشک، برای تاثیر بیشتر و افزایش بازدهی دیازپام به طور مرتب از این دارو استفاده کنید. برای جلوگیری از فراموشی مصرف دوز، هر روز آن را در زمان(های) معینی مصرف کنید.

 

در صورت تداوم یا بدتر شدن وضعیت، با پزشک خود صحبت کنید.

 


اطلاعات دارویی ذکر شده در سایت صرفا جهت آگاهی شما تهیه شده است، قبل از مصرف هر نوع دارو با پزشک خود مشورت کنید و از هرگونه خوددرمانی پرهیز کنید.


 

احتیاط

قبل از مصرف دیازپام، اگر به آن حساسیت دارید، یا در صورت حساسیت به سایر بنزودیازپین ها (مانند اگزازپام، تمازپام) و همچنین در مورد هر آلرژی دیگری که دارید پزشک خود را مطلع سازید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیرفعال باشد که می‌تواند باعث بروز واکنش‌های آلرژیک یا سایر مشکلات شود. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

 

قبل از استفاده از این دارو، تاریخچه پزشکی خود را به پزشک یا داروساز خود بگویید، به خصوص در مورد بیماری‌هایی جون: بیماری خاص عضله (میاستنی گراویس)، مشکلات ریوی/تنفسی (مانند بیماری مزمن انسداد ریه، وقفه تنفسی در خواب یا آپنه خواب)، اختلالات روانی/خلقی (مانند افسردگی، افکار خودکشی، روان‌پریشی)، سابقه شخصی یا خانوادگی اعتیاد (مانند استفاده بیش‌ازحد یا اعتیاد به مواد مخدر/الکل)، گلوکوم یا آب‌سیاه، بیماری کبد، بیماری کلیوی.

 

این دارو ممکن است شما را دچار سرگیجه یا خواب‌آلودگی کند. الکل یا ماری‌جوانا (حشیش) می‌تواند سرگیجه یا خواب‌آلودگی شما را بیشتر کند. تا زمانی که نمی توانید به صورت ایمن کاری انجام دهید از رانندگی، کار با ماشین‌آلات و هر کاری که نیاز به هوشیاری دارد خودداری کنید. از نوشیدن مشروبات الکلی خودداری کنید. در صورت استفاده از ماری‌جوانا (حشیش) با پزشک خود مشورت کنید.

 

برخی از محصولات مایع ممکن است حاوی الکل باشند. از پزشک یا داروساز خود در مورد استفاده ایمن از این محصول سؤال کنید.

 

قبل از جراحی، در مورد کلیه محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای بانسخه/بدون نسخه و محصولات گیاهی) با پزشک یا دندانپزشک خود صحبت کنید.

 

دیازپام برای برخی از کودکان به جای داشتن اثر آرام‌بخش، ممکن است تأثیر متضاد داشته باشد و باعث ایجاد تغییرات روحی و رفتاری (مانند اضطراب، توهم، بی‌قراری) شود.

 

افراد مسن ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو به ویژه خواب‌آلودگی و از بین رفتن هماهنگی اندام‌ها حساس‌تر باشند. این عوارض جانبی می‌تواند خطر افتادن را افزایش دهد. دیازپام برای برخی از افراد مسن به جای داشتن اثر آرام‌بخش، ممکن است تأثیر متضاد داشته باشد و باعث ایجاد تغییرات روحی و رفتاری (مانند اضطراب، توهم، بی‌قراری) شود.

 

این دارو برای استفاده در دوران بارداری توصیه نمی‌شود. دیازپام ممکن است به جنین آسیب برساند. اگر باردار هستید یا فکر می‌کنید ممکن است باردار باشید، سریعاً به پزشک خود بگویید. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

 

این دارو به شیر مادر منتقل می‌شود و ممکن است اثرات نامطلوب بر روی شیرخوار داشته باشد. شیردهی در هنگام استفاده از این دارو توصیه نمی‌شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.


 

اوردوز

اگر فردی دیازپام را بیش‌ازحد تجویز شده مصرف کرد و علائم جدی از قبیل غش کردن یا مشکل تنفس داشت، با اورژانس تماس بگیرید. علائم مصرف بیش‌ازحد دوز ممکن است شامل: خواب‌آلودگی شدید، رفلکس (واکنش) کند، تنفس آهسته/کم‌عمق، غش و افت هوشیاری باشد.

 

از به اشتراک گذاشتن داروی خود با دیگران خودداری کنید.

 

در صورت استفاده از این دارو برای مدت طولانی، آزمایش‌های پزشکی و آزمایشگاهی (مانند آزمایش عملکرد کبد، شمارش کامل خون CBC) ممکن است هنگام مصرف این دارو انجام شود. تمام ویزیت‌های پزشکی و آزمایشگاهی را رعایت کنید.

 

دوزهای فراموش‌شده

دوزی را از دست ندهید. اگر فراموش کردید که دارو را مصرف کنید، به محض یادآوری آن را مصرف کنید. اگر نزدیک زمان دوز بعدی است، دوز از دست رفته را رها کنید. دوز بعدی خود را در زمان عادی مصرف کنید. دوز مصرف را دو برابر نکنید.


 

عوارض جانبی

ممکن است خواب‌آلودگی، سرگیجه، خستگی، تاری دید یا عدم تعادل با مصرف دیازپام رخ دهد. اگر هر یک از این اثرات ماندگار یا بدتر شد، سریعاً به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

 

به یاد داشته باشید که پزشک شما تشخیص داده است که سود شما از این دارو بیشتر از خطر عوارض جانبی آن است. بسیاری از افراد با استفاده از این دارو عوارض جانبی جدی ندارند.

 

در صورت بروز عوارض جانبی جدی مانند تغییرات روحی و روانی (مانند مشکلات حافظه، تحریک، توهم، گیجی، بی‌قراری، افسردگی)، مشکل در صحبت کردن، مشکل در راه رفتن، ضعف عضلات، لرزش (رعشه)، مشکل در ادرار، زرد شدن چشم/پوست، علائم عفونت (مانند گلودردی که برطرف نمی‌شود، تب، لرز) فورا با پزشک خود صحبت کنید.

 

در صورت بروز عوارض بسیار جدی از جمله: تنفس آهسته/کم‌عمق، بلافاصله کمک پزشکی دریافت کنید.

 

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو به ندرت رخ می‌دهد. اما در صورت مشاهده هرگونه علائم یک واکنش آلرژیک جدی، فوراً کمک پزشکی دریافت کنید، از جمله: بثورات پوستی، خارش/تورم (به خصوص صورت/زبان/گلو)، سرگیجه شدید، مشکل در تنفس.

 

این موارد لیست کامل از عوارض جانبی احتمالی نیست. اگر متوجه تأثیرات دیگری غیر از موارد ذکر شده در بالا شدید با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.


 

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی ممکن است نحوه عملکرد داروها را تغییر دهد یا خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این سند شامل تمام تداخلات احتمالی دارو نیست. لیستی از تمام داروهایی که استفاده می کنید (از جمله داروهای با نسخه/بدون نسخه و محصولات گیاهی) را تهیه کرده و آن را با پزشک و داروساز خود به اشتراک بگذارید. بدون تأیید پزشک، دوز داروهای خود را شروع، متوقف یا کم و زیاد نکنید.

 

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: کلوزاپین، فلووکسامین، اورلیستات، سدیم اکسیبات.

 

در صورت مصرف این دارو با سایر محصولاتی که می‌توانند باعث خواب‌آلودگی یا مشکلات تنفسی شوند، ممکن است خطر عوارض جانبی جدی (مانند تنفس آهسته/کم‌عمق، خواب‌آلودگی/سرگیجه) افزایش یابد. در صورت مصرف محصولات دیگری مانند تسکین دهنده درد یا تسکین دهنده سرفه (مانند کدئین، هیدروکدون)، الکل، ماری‌جوانا (حشیش)، سایر داروهای خواب‌آور یا ضد اضطراب (مانند آلپرازولام، لورازپام، زولپیدم)، شل کننده‌های عضلات (مانند کاریسوپرودول، سیکلوبنزاپرین) یا آنتی‌هیستامین‌ها (مانند ستیریزین، دیفن هیدرامین) پزشک یا داروساز خود را در جریان بگذارید.

 

برچسب‌های روی تمام داروهای خود (از جمله داروهای آلرژی یا محصولات سرفه و سرماخوردگی) را بررسی کنید زیرا این داروها ممکن است حاوی موادی باشند که باعث خواب‌آلودگی شوند. از داروسازتان نحوه استفاده مطمئن داروها را سؤال کنید.

 

این دارو ممکن است با آزمایش‌های پزشکی خاصی تداخل داشته باشد که می‌تواند باعث نتایج کاذب در آزمایش شود. اطمینان حاصل کنید که کارکنان آزمایشگاه و تمام پزشکان شما می‌دانند که از این دارو استفاده می‌کنید.


 

شرایط نگهداری

دیازپام را در دمای اتاق و به دور از نور و رطوبت نگهداری کنید. در حمام نگهداری نکنید. اگر از محلول غلیظ استفاده می‌کنید، بطری باز شده را پس از ۹۰ روز دور ریخته و کنار بگذارید. تمام داروها را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.

 

داروها را در توالت یا داخل فاضلاب نریزید مگر اینکه دستور انجام این کار داده شود. در صورت انقضا یا اینکه دیگر نیازی به مصرف آن ندارید، این محصول را به درستی از بین ببرید. دراینباره با داروساز یا شرکت دفع زباله محلی خود مشورت کنید.

 

 

منبع:
www.webmd.com

 

۰
شما هم نظر خود را درمورد این پست به ما بگویید!

دیدگاهتان را بنویسید