ورود به سایت
رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟
ثبت نام در سایت
رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

کلونازپام – Clonazepam

نام برند:
کلنوپین
نام شیمیایی: کلونازپام
درمان در ام اس: درمان بهبود دهنده علائم، درمان اسپاسم، درمان لرزش
درمان اصلی: درمان تشنج، صرع، درمان اختلال هراس، درمان افسردگی و اضطراب
داروهای معادل:

 

کلونازپام برای پیشگیری و کنترل تشنج استفاده می‌شود. این دارو که به عنوان داروی ضدتشنج یا ضدصرع شناخته می‌شود برای درمان حملات هراس نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. کلونازپام با آرام کردن مغز و اعصاب شما کار می‌کند و متعلق به طبقه‌ای از داروها با نام بنزودیازپین‌ها است.

 

روش مصرف | احتیاط | اوردوز | دوزهای فراموش شده | عوارض جانبی | تداخلات دارویی | شرایط نگهداری

 

کلونازپام - Clonazepam

 

روش مصرف

قبل از شروع مصرف کلونازپام و هر بار تجویز دوباره آن، راهنمای دارویی و بروشور اطلاعات مربوط به بیمار که توسط داروساز تهیه شده است را بخوانید. اگر سؤالی دارید، از پزشک یا داروساز خود سؤال کنید.

 

معمولاً ۲ یا ۳ بار در روز، این دارو را از طریق دهان طبق دستور پزشک باید مصرف کنید.

 

مقدار مصرف کلونازپام بر اساس شرایط پزشکی، سن و پاسخ بدن شما به درمان است. برای کودکان نیز میزان مصرف این دارو بر اساس وزن است. افراد مسن معمولاً با دوز کم مصرف دارو را شروغ می کنند تا خطر ابتلا به عوارض جانبی را کاهش دهند. مقدار دوز و تعداد دوز در روز خود را بیش از حد تجویز شده افزایش ندهید،  یا برای مدت‌زمان طولانی‌تر از زمان تجویزشده این دارو را مصرف نکنید.

 

به طور مرتب از این دارو استفاده کنید تا بیشترین سود را از آن داشته باشید. برای جلوگیری از فراموشی مصرف دوز، هر روز را در زمان معینی مصرف کنید.

 

بدون مشورت با پزشک مصرف این دارو را قطع نکنید. ممکن است با قطع ناگهانی کلونازپام برخی مشکلات بدتر شود. برای قطع این دارو باید طبق دستور پزشک دوز شما به‌تدریج کاهش یابد.

 

اگر به طور ناگهانی مصرف این دارو را متوقف کردید، ممکن است علائم ترک را داشته باشید (مانند تشنج، تغییرات روحی/خلقی، لرزش، گرفتگی معده/ماهیچه‌ها). برای جلوگیری از این علائم، پزشک دوز شما را به آرامی کاهش می دهد. اگر مدت طولانی یا در دوزهای زیاد از کلونازپام استفاده کرده‌اید، احتمال بروز علائم بیشتری می‌شود. در صورت بروز این علائم، فوراً با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.

 

هنگامی که کلونازپام برای مدت طولانی استفاده شود، ممکن است دیگر به خوبی مؤثر واقع نشود. اگر تأثیر این دارو کمتر شد با پزشک خود مشورت کنید.

 

اگرچه این دارو به بسیاری از افراد کمک می‌کند، اما گاهی می تواند باعث اعتیاد شود. در صورت داشتن سابقه اعتیاد (مانند اعتیاد به مواد مخدر/الکل) ممکن است این خطر بیشتر باشد. این دارو را دقیقاً مطابق تجویز پزشک مصرف کنید تا خطر اعتیاد کاهش یابد. برای جزئیات بیشتر با دکتر یا داروساز خود صحبت کنید.

 

اگر چندین نوع مختلف از اختلالات تشنج را دارید، ممکن است هنگام شروع استفاده از کلونازپام، تشدید تشنج را تجربه کنید. اگر این اتفاق افتاد فوراً با پزشک خود مشورت کنید. برای کنترل تشنج، پزشک شما ممکن است دوز داروهای دیگر را تنظیم کند.

 

در صورت تداوم یا بدتر شدن وضعیت، پزشک خود را مطلع سازید.

 


اطلاعات دارویی ذکر شده در سایت صرفا جهت آگاهی شما تهیه شده است، قبل از مصرف هر نوع دارو با پزشک خود مشورت کنید و از هرگونه خوددرمانی پرهیز کنید.


 

احتیاط

قبل از مصرف کلونازپام، در صورت حساسیت به این دارو، یا حساسیت به سایر بنزودیازپین ها (مانند دیازپام، لورازپام) یا هر آلرژی دیگری که دارید پزشک یا داروساز خود را مطلع کنید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیرفعال باشد که می‌تواند باعث بروز واکنش‌های آلرژیک یا سایر مشکلات شود. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

 

قبل از استفاده از این دارو، تاریخچه پزشکی خود را به پزشک یا داروساز خود بگویید، به ویژه در مورد بیماری‌هایی نظیر نوع خاصی از مشکل چشمی (گلوکوم/آب‌سیاه زاویه باریک)، یک اختلال خونی خاص (پورفیری)، بیماری کبد، بیماری کلیوی، مشکلات ریه و تنفس، مشکلات روانی/خلقی (مانند افسردگی، افکار خودکشی)، سابقه شخصی یا خانوادگی اختلال در مصرف مواد (مانند استفاده بیش‌ازحد یا اعتیاد به مواد مخدر/الکل).

 

این دارو ممکن است شما را دچار سرگیجه یا خواب‌آلودگی کند. الکل یا ماری‌جوانا (حشیش) می‌تواند سرگیجه یا خواب‌آلودگی شما را بیشتر کند. تا زمانی که نمی توانید به صورت ایمن کاری انجام دهید از رانندگی، کار با ماشین‌آلات و هر کاری که نیاز به هوشیاری دارد خودداری کنید. از نوشیدن مشروبات الکلی خودداری کنید. در صورت استفاده از ماری‌جوانا (حشیش) با پزشک خود مشورت کنید.

 

قبل از جراحی، در مورد کلیه محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای بانسخه/بدون نسخه و محصولات گیاهی) با پزشک یا دندانپزشک خود صحبت کنید.

 

برای کودکان، اثرات طولانی‌مدت بر رشد جسمی و روحی/رفتاری نامشخص است و می تواند بعد از سال‌ها مشاهده نشود. بنابراین، در مورد خطرات و مزایای درمان با کلونازپام با پزشک خود صحبت کنید.

 

افراد مسن ممکن است نسبت به تأثیرات این دارو خصوصاً خواب‌آلودگی و گیچی حساس باشند. این عوارض جانبی می‌تواند خطر افتادن را افزایش دهد.

 

در دوران بارداری، این دارو فقط در مواردی که به وضوح مورد نیاز باشد، باید استفاده شود؛ زیرا ممکن است به جنین آسیب برساند. با این حال، از آنجا که تشنج‌های درمان‌نشده یک بیماری جدی است که می‌تواند هم به مادر باردار و هم به جنین آسیب برساند، مصرف این دارو را متوقف نکنید، مگر اینکه توسط پزشک شما راهنمایی شود. اگر قصد بارداری دارید، باردار هستید یا فکر می‌کنید ممکن است باردار باشید، فوراً در مورد فواید و خطرات استفاده از این دارو در دوران بارداری با پزشک خود صحبت کنید.

 

این دارو به شیر مادر منتقل می‌شود و ممکن است اثرات نامطلوب بر روی شیرخوار داشته باشد. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.


 

اوردوز

اگر فردی کلونازپام را بیش‌ازحد تجویز شده مصرف کرد و علائم جدی از قبیل غش کردن یا مشکل تنفس داشت، با اورژانس تماس بگیرید. علائم مصرف بیش‌ازحد ممکن است شامل موارد زیر باشد: خواب‌آلودگی شدید، گیجی، از دست دادن هوشیاری، رفلکس‌های آهسته/کم.

 

از به اشتراک گذاشتن داروی خود با دیگران خودداری کنید.

 

آزمایش‌های پزشکی و آزمایشگاهی (مانند آزمایش عملکرد کبد، آزمایش شمارش خون CBC) باید به‌طور دوره‌ای انجام شود تا پیشرفت شما بررسی شود یا عوارض جانبی تحت نظر قرار گیرند. برای جزئیات بیشتر با دکتر خود مشورت کنید.

 

دوزهای فراموش شده

دوزی را از دست ندهید. اگر فراموش کردید که دارو را مصرف کنید، به محض یادآوری آن را مصرف کنید. اگر نزدیک زمان دوز بعدی است، دوز از دست رفته را رها کنید. دوز بعدی خود را در زمان عادی مصرف کنید. دوز مصرف را دو برابر نکنید.


 

عوارض جانبی

با مصرف کلونازپام ممکن است خواب‌آلودگی، سرگیجه، خستگی، از بین رفتن هماهنگی بدن یا افزایش تولید بزاق ایجاد شود. اگر هر یک از این اثرات ادامه‌دار یا بدتر شد، سریعاً به پزشک یا داروساز خود بگویید.

 

به یاد داشته باشید که پزشک شما تشخیص داده است که سود شما از این دارو بیشتر از خطر عوارض جانبی آن است. بسیاری از افراد با استفاده از این دارو عوارض جانبی جدی ندارند.

 

تعداد کمی از افرادی که برای مشکلاتشان (مانند تشنج، اختلال دوقطبی، درد) ضد تشنج مصرف می‌کنند ممکن است دچار افسردگی، افکار/اقدام به خودکشی یا سایر مشکلات روحی و روانی شوند. اگر شما یا خانواده متوجه تغییرات غیرمعمول/ناگهانی در روحیه، افکار یا رفتار خود شدید، فوراً به پزشک خود بگویید، از جمله: گیچی، مشکلات حافظه، علائم افسردگی، افکار/تلاش‌های خودکشی، افکار مربوط به آسیب رساندن به خود.

 

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو به ندرت رخ می‌دهد. اما در صورت مشاهده هرگونه علائم یک واکنش آلرژیک جدی، فوراً کمک پزشکی دریافت کنید، از جمله: بثورات پوستی، خارش/تورم (به خصوص صورت/زبان/گلو)، سرگیجه شدید، مشکل در تنفس.

 

این موارد لیست کامل از عوارض جانبی احتمالی نیست. اگر متوجه تأثیرات دیگری غیر از موارد ذکر شده در بالا شدید با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.


 

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی ممکن است نحوه عملکرد داروها را تغییر دهد یا خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این سند شامل تمام تداخلات احتمالی دارو نیست. لیستی از تمام داروهایی که استفاده می کنید (از جمله داروهای با نسخه/بدون نسخه و محصولات گیاهی) را تهیه کرده و آن را با پزشک و داروساز خود به اشتراک بگذارید. بدون تأیید پزشک، دوز داروهای خود را شروع، متوقف یا کم و زیاد نکنید.

 

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: اورلیستات، سدیم اکسیبات.

 

در صورت مصرف این دارو با سایر محصولات که می‌توانند باعث خواب‌آلودگی یا مشکلات تنفسی شود، خطر بروز عوارض جانبی جدی (مانند تنفس آهسته/کم‌عمق، خواب‌آلودگی/سرگیجه) افزایش می‌یابد. در صورت مصرف محصولات دیگری مانند درد افیونی یا تسکین‌دهنده سرفه (مانند کدئین، هیدروکدون)، الکل، ماری‌جوانا (حشیش)، داروهایی برای بی‌خوابی یا اضطراب (مانند آلپرازولام، لورازپام، زولپیدم)، داروهای شل کننده عضله(مانند کاریسوپرودول، سیکلوبنزاپرین) یا آنتی‌هیستامین‌ها (مانند ستیریزین، دیفن هیدرامین) به پزشک یا داروساز خود بگویید.

 

برچسب‌ها را بر روی تمام داروهای خود (از جمله آلرژی یا محصولات سرفه و سرماخوردگی) بررسی کنید زیرا این مواد ممکن است حاوی موادی باشند که باعث خواب‌آلودگی می‌شوند. از داروسازتان نحوه استفاده مطمئن داروها را سؤال کنید.


 

شرایط نگهداری

این دارو را در دمای اتاق و به دور از نور و رطوبت نگهداری کنید. در حمام نگهداری نکنید. تمام داروها را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.

 

داروها را در توالت یا داخل فاضلاب نریزید مگر اینکه دستور انجام این کار داده شود. در صورت انقضا یا اینکه دیگر نیازی به مصرف آن ندارید، این محصول را به درستی از بین ببرید. دراین‌باره با داروساز یا شرکت دفع زباله محلی خود مشورت کنید.

 

 

 

منبع:

www.webmd.com

 

۰
شما هم نظر خود را درمورد این پست به ما بگویید!

دیدگاهتان را بنویسید