ورود به سایت
رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟
ثبت نام در سایت
رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

لاموتریژین – Lamotrigine

نام برند:
لامیکتال
نام شیمیایی: لاموتریژین
درمان در ام اس: درمان بهبود دهنده علائم، درمان درد، درمان اختلال نورالژی تریژمینال
درمان اصلی: درمان تشنج، صرع، دوقطبی
داروهای معادل:

 

لاموتریژین به تنهایی یا به همراه داروهای دیگر برای جلوگیری یا کنترل تشنج (صرع) استفاده می‌شود. همچنین ممکن است از این دارو جهت جلوگیری از نوسانات شدید خلقی و اختلال دوقطبی در بزرگسالان استفاده گردد.

 

استفاده از این دارو برای کودکان کمتر از ۲ سال به دلیل خطر بیشتر عوارض جانبی (مانند عفونت)، مورد تأیید نیست.

 

روش مصرف | احتیاط | اوردوز | دوزهای فراموش شده | عوارض جانبی | تداخلات دارویی | شرایط نگهداری

 

لاموتریژین - Lamotrigine

 

روش مصرف

قبل از شروع مصرف لاموتریژین و هر بار تجویز دوباره آن، راهنمای دارویی ارائه‌شده توسط داروساز خود را مطالعه کنید. اگر پس از مطالعه راهنمای دارو سؤالی داشتید، با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

 

این دارو با یا بدون غذا، معمولاً ۱ تا ۲ بار در روز طبق دستور پزشک مصرف می‌شود. قرص را بر روی زبان خود قرار داده و آن را در اطراف دهان حرکت دهید. اجازه دهید حل شود و با آب یا بدون آب آن را ببلعید و یا طبق دستور پزشک آن را مصرف کنید. اگر این دارو در بسته‌بندی برآمده (خشاب‌های حباب‌دار) قرار دارد، در صورت پاره شدن حباب پلاستیکی، پاره شدن یا کنده شدن حباب، از این دارو استفاده نکنید.

 

مقدار مصرف این دارو بر اساس شرایط پزشکی شما، پاسخ بدنتان به درمان و داروهای مصرفی دیگرتان است. برای کودکان، مقدار مصرف بر اساس وزن نیز می‌باشد.

 

رعایت دقیق دستورالعمل‌های مصرف دوز که توسط پزشکتان برنامه ریزی شده، بسیار مهم است. دوز باید به آرامی افزایش یابد. ممکن است رسیدن به بهترین دوز برای شما و بهره‌مندی کامل از این دارو هفته‌ها یا ماه‌ها طول بکشد. به‌منظور سود بیشتر از این دارو، مرتباً از آن استفاده کنید. برای جلوگیری از فراموشی مصرف دوز، هر روز آن را در زمانی معین استفاده کنید.

 

بدون مشورت با پزشک مصرف این دارو را قطع نکنید. با قطع ناگهانی این دارو ممکن است برخی شرایط بدتر شوند. برای قطع این دارو دوز شما باید با راهنمایی پزشک و به‌تدریج کاهش یابد. همچنین، اگر مصرف این دارو را متوقف کرده‌اید، بدون مشورت با پزشک مصرفش را مجدداً شروع نکنید.

 

اگر وضعیت شما بهبود نیافت یا بدتر شد، با پزشک خود صحبت کنید.

 


اطلاعات دارویی ذکر شده در سایت صرفا جهت آگاهی شما تهیه شده است، قبل از مصرف هر نوع دارو با پزشک خود مشورت کنید و از هرگونه خوددرمانی پرهیز کنید.


 

احتیاط

قبل از مصرف داروی لاموتریژین، در صورت حساسیت به این دارو یا هر آلرژی دیگری که دارید به پزشک خود اطلاع دهید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیرفعال باشد که می‌تواند باعث بروز واکنش‌های آلرژیک یا سایر مشکلات شود. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

 

قبل از استفاده از این دارو، تاریخچه پزشکی خود را به پزشک یا داروساز خود بگویید، به‌ویژه در مورد بیماری‌هایی نظیر بیماری کلیوی، بیماری کبد، یک اختلال خاص در ریتم قلبی (سندرم بروگادا).

 

این دارو ممکن است شما را دچار سرگیجه، خواب‌آلودگی یا تاری دید کند. الکل یا ماری‌جوانا (حشیش) می‌تواند سرگیجه یا خواب‌آلودگی شما را بیشتر کند. تا زمانی که نمی توانید به صورت ایمن کاری انجام دهید از رانندگی، کار با ماشین‌آلات و هر کاری که نیاز به هوشیاری و دید واضح و دقیق دارد خودداری کنید. از نوشیدن مشروبات الکلی خودداری کنید. در صورت استفاده از ماری‌جوانا (حشیش) با پزشک خود مشورت کنید.

 

کودکان ممکن است هنگام مصرف این دارو در معرض خطر بیشتر لک‌های پوستی قرار گیرند.

 

افراد مسن ممکن است نسبت به عوارض جانبی لاموتریژین خصوصاً سرگیجه، عدم تعادل یا غش کردن حساسیت بیشتری داشته باشند. این عوارض جانبی می‌تواند خطر افتادن را افزایش دهد.

 

در دوران بارداری، این دارو فقط در مواردی که به‌وضوح مورد نیاز باشد، باید استفاده شود. لاموتریژین ممکن است به جنین آسیب برساند. بااین‌حال، از آنجا که تشنج‌های درمان‌نشده یا مشکلات روحی و روانی (مانند اختلال دوقطبی) مشکلاتی جدی هستند که می‌توانند هم به بیمار باردار و هم به جنین آسیب برسانند، مصرف این دارو را متوقف نکنید مگر اینکه توسط پزشک شما راهنمایی شود. اگر قصد بارداری دارید، باردار شدید یا فکر می‌کنید ممکن است باردار باشید، فوراً در مورد فواید و خطرات استفاده از این دارو در دوران بارداری با پزشک خود صحبت کنید. از آنجا که روش‌های ضدبارداری مانند قرص‌های ضدبارداری، بچ ها، ایمپلنت‌ها و تزریقات ممکن است در صورت استفاده از این دارو مؤثر واقع نشوند، در مورد اشکال قابل‌اعتماد ضدبارداری با پزشک خود صحبت کنید.

 

این دارو به شیر مادر منتقل می‌شود و ممکن است اثرات نامطلوبی بر روی شیرخوار داشته باشد. قبل از شیردهی در مورد خطرات و فواید آن با پزشک خود مشورت کنید.


 

اوردوز

اگر فردی لاموتریژین را بیش‌ازحد تجویز شده مصرف کرد و علائم جدی از قبیل غش کردن یا مشکل تنفس داشت، با اورژانس تماس بگیرید. علائم مصرف بیش‌ازحد ممکن است شامل خواب‌آلودگی شدید، حرکات غیرمعمول چشم (نیستاگموس)، از دست دادن هوشیاری باشذ.

 

از به اشتراک گذاشتن داروی خود با دیگران خودداری کنید.

 

آزمایش‌های پزشکی/آزمایشگاهی (مانند عملکرد کبد/کلیه، شمارش کامل خون-CBC) ممکن است به‌طور دوره‌ای انجام شود تا پیشرفت شما مورد بررسی و عوارض جانبی تحت نظر قرار گیرد. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

 

انواع مختلفی از این دارو در دسترس است. برخی از آن‌ها تأثیرات یکسانی ندارند. تأثیر برخی از این داروها نیز مانند هم به نظر می‌رسد. قبل از مصرف لاموتریژین حتماً داروی مناسب برای خود را انتخاب و تهیه کنید.

 

دوز های فراموش شده

مهم است که هر دوز را در زمان مقرر مصرف کنید. اگر فراموش کردید که دارو را مصرف کنید، به‌محض یادآوری آن را مصرف کنید. اگر نزدیک زمان دوز بعدی است، دوز ازدست‌رفته را رها کنید. دوز بعدی خود را در همان زمان معمول مصرف کنید. دوز مصرف را دو برابر نکنید.


 

عوارض جانبی

با مصرف لاموتریژین ممکن است سرگیجه، خواب‌آلودگی، سردرد، استفراغ یا ناراحتی معده رخ دهد. اگر هر یک از این اثرات ادامه‌دار یا بدتر شد، سریعاً به پزشک یا داروساز خود بگویید.

 

به یاد داشته باشید که پزشک شما تشخیص داده است که سود شما از این دارو بیشتر از خطر عوارض جانبی آن است. بسیاری از افراد با استفاده از این دارو عوارض جانبی جدی ندارند.

 

تعداد کمی از افرادی که به دلیل شرایطی (مانند تشنج، اختلال دوقطبی، درد) ضد تشنج مصرف می‌کنند ممکن است افسردگی، افکار/اقدام به خودکشی یا سایر مشکلات روحی و روانی را تجربه کنند. اگر شما یا خانواده (مراقبت‌کنندگان از بیمار) متوجه تغییرات غیرمعمول/ناگهانی در روحیه، افکار یا رفتارهای خود از جمله علائم افسردگی، افکار/اقدام به خودکشی، افکار مربوط به آسیب رساندن به خود شدید، فوراً به پزشک خود بگویید.

 

در صورت بروز هر یک از این عوارض نادر (ناشایع) اما جدی، بلافاصله کمک پزشکی دریافت کنید: غش، ضربان قلب نامنظم/سریع/تپش، کبودی/خونریزی آسان یا غیرمعمول، سفت شدن گردن، مشکلات بینایی، عدم تعادل، درد/حساسیت/ضعف عضلات، ضعف، علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر در میزان ادرار).

 

این موارد لیست کامل از عوارض جانبی احتمالی نیست. اگر متوجه تأثیرات دیگری غیر از موارد ذکر شده در بالا شدید با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.


 

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی ممکن است نحوه عملکرد داروها را تغییر دهد یا خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این متن شامل تمام تداخلات احتمالی دارو نیست. لیستی از تمام داروهایی که استفاده می کنید (از جمله داروهای با نسخه/بدون نسخه و محصولات گیاهی) را تهیه کرده و آن را با پزشک و داروساز خود به اشتراک بگذارید. بدون تأیید پزشک، دوز داروهای خود را شروع، متوقف یا کم و زیاد نکنید.

 

برخی از محصولاتی که ممکن است با لاموتریژین تداخل داشته باشند عبارتند از: دوفتیلید، اورلیستات.

 

سایر داروها می‌توانند بر حذف لاموتریژین از بدن شما تأثیر بگذارند که این امر ممکن است عملکرد لاموتریژین تحت تاثیر قرار دهد. از جمله این داروها می‌توان به روش‌های ضدبارداری هورمونی (مانند قرص، بچ ها)، استروژن‌ها، داروهای دیگر برای درمان تشنج (مانند فنوباربیتال، فنی‌توئین، پریمیدون، اسید والپروئیک)، برخی از مهارکننده‌های پروتئین‌های-HIV (مانند لوپیناویر، ریتوناویر، آتازاناویر) و ریفامپین در میان سایر داروها اشاره کرد. در صورت استفاده از این داروها، پزشک دوز لاموتریژین را تنظیم می کند. اگر از روش ضدبارداری هورمونی یا استروژن استفاده می‌کنید، هر نوع تغییری در الگوی قاعدگی (مانند خونریزی غیرمعمول) را فوراً به پزشک بگویید.

 

لاموتریژین ممکن است اثربخشی روش‌های ضدبارداری هورمونی مانند قرص، پچ یا حلقه را کاهش دهد. این امر می‌تواند باعث بارداری ناخواسته شود. در صورت استفاده از این دارو، باید با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید. همچنین در صورت وجود لکه بینی یا خونریزی ناگهانی جدید به پزشک خود بگویید، زیرا این موارد می تواند نشانه‌هایی باشد از این که روش ضدبارداری شما به خوبی کار نمی‌کند.

 

در صورت مصرف محصولات دیگری که باعث خواب‌آلودگی می‌شوند از جمله الکل، ماری‌جوانا (حشیش)، آنتی‌هیستامین‌ها (مانند ستیریزین، دیفن هیدرامین)، داروهای خواب‌آور یا ضداضطراب (مانند آلپرازولام، دیازپام، زولپیدم)، داروهای شل کننده عضلانی و داروهای تسکین‌دهنده درد مخدر (مانند کدئین) به پزشک یا داروساز خود بگویید.

 

برچسب روی تمام داروهای خود (از جمله داروهای آلرژی یا محصولات سرفه و سرماخوردگی) را بررسی کنید زیرا ممکن است حاوی موادی باشند که باعث خواب‌آلودگی می‌شود. از داروسازتان نحوه استفاده مطمئن داروها را سؤال کنید.

 

لاموتریژین ممکن است با آزمایش‌های آزمایشگاهی خاصی (از جمله آزمایش غربالگری مواد موجود در ادرار) تداخل داشته باشد که ممکن است باعث نتایج نادرست آزمایش شود. اطمینان حاصل کنید که کارکنان آزمایشگاه و تمام پزشکان می‌دانند که از این دارو استفاده می‌کنید.


 

شرایط نگهداری

این دارو را در دمای اتاق و به دور از نور و رطوبت نگهداری کنید. در حمام نگهداری نکنید. تمام داروها را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه‌دارید.

 

داروها را در توالت یا داخل فاضلاب نریزید مگر اینکه دستور انجام این کار داده شود. در صورت انقضا یا اینکه دیگر نیازی به مصرف آن ندارید، این محصول را به درستی از بین ببرید. دراین‌باره با داروساز یا شرکت دفع زباله محلی خود مشورت کنید.

 

 

منبع:

www.webmd.com

 

۰
شما هم نظر خود را درمورد این پست به ما بگویید!

دیدگاهتان را بنویسید