ورود به سایت
رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟
ثبت نام در سایت
رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

تکفیدرا دی متیل فومارات – Tecfidera Dimethyl fumarat

نام برند:
تکفیدرا
نام شیمیایی: دی متیل فومارات
درمان در ام اس: درمان تعدیل کننده بیماری، درمان‌های خط اول
درمان اصلی: درمان تعدیل کننده بیماری ام اس
داروهای معادل: دیفوزل، سینوتک، زادیوا

 

تکفیدرا دی متیل فومارات برای کنترل انواع عودکننده بیماری ام اس استفاده می‌شود. این دارو درمان بیماری ام اس نیست. دی متیل فومارات می‌تواند به کاهش تعداد و شدت حملات کمک می‌کند.

 

نام معادل‌های ایرانی این دارو عبارتند از: دیفوزل – سینوتک – زادیوا

 

روش مصرف | احتیاط | اوردوز | دوزهای فراموش شده | عوارض جانبی | تداخلات دارویی | شرایط نگهداری

 

تکفیدرا دی متیل فومارات - Tecfidera Dimethyl fumarat

 

روش مصرف

قبل از شروع مصرف دیمتیل فومارات و هر بار تجویز دوباره آن، راهتمای اطلاعات بیمار که توسط داروساز تهیه شده است را مطالعه کنید. اگر سؤالی دارید، از پزشک یا داروساز خود بپرسید.

 

این دارو از طریق دهان، با یا بدون غذا طبق دستور پزشک، معمولاً دو بار در روز مصرف می‌شود. پزشک معمولاً شما را راهنمایی می‌کند که در هفت روز اول درمان مصرف را با دوز کم شروع کرده و پس از این هفت روز دوز خود را افزایش دهید. دستورالعمل‌های پزشک خود را با دقت دنبال کنید. در صورت بروز گرگرفتگی بعد از مصرف این دارو، مصرف آن با غذا در دفعات بعدی می‌تواند احتمال بروز این عارضه جانبی را کاهش دهد. مصرف آسپیرین ساده (بدون روکش) ۳۰ دقیقه قبل از مصرف این دارو نیز می‌تواند به جلوگیری از گرگرفتگی کمک کند. از پزشک خود بپرسید که آیا این روش درمانی برای شما مناسب است یا خیر.

 

کل کپسول را ببلعید. کپسول‌ها را باز نکنید، خرد نکنید و یا نجوید. با انجام این کار تمام دارو به‌طور هم‌زمان آزاد شده و خطر عوارض جانبی افزایش می‌یابد.

 

به‌طور مرتب از این دارو استفاده کنید تا بهترین نتیجه را از مصرف آن بگیرید. برای جلوگیری از فراموشی مصرف دوز، هر روز آن را در زمان مشخصی مصرف کنید.

 

در صورت بدتر شدن وضعیت با پزشک خود صحبت کنید.

 


اطلاعات دارویی ذکر شده در سایت صرفا جهت آگاهی شما تهیه شده است، قبل از مصرف هر نوع دارو با پزشک خود مشورت کنید و از هرگونه خوددرمانی پرهیز کنید.


 

احتیاط

قبل از مصرف دیمتیل فومارات، در صورت حساسیت به این دارو و یا هر آلرژی دیگری که دارید، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیرفعال باشد که می‌تواند باعث بروز واکنش‌های آلرژیک یا سایر مشکلات شود. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

 

قبل از استفاده از این دارو، تاریخچه پزشکی خود را به پزشک یا داروساز خود بگویید، به‌خصوص در مورد تعداد کم گلبول‌های سفید، عفونت‌ها (از جمله هر نوع عفونت فعلی)، بیماری کبد.

 

دیمتیل فومارات می‌تواند شما را بیشتر در معرض عفونت قرار دهد یا هرگونه عفونت فعلی شما را وخیم‌تر سازد. بنابراین، برای جلوگیری از شیوع عفونت، دستان خود را به‌خوبی بشویید. از تماس با افرادی که عفونت واگیردار دارند (مانند آبله‌مرغان، سرخک، آنفولانزا) خودداری کنید. اگر در معرض عفونت قرار دارید یا برای اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

 

بدون موافقت پزشک واکسیناسیون/ایمن‌سازی نکنید. از تماس با افرادی که اخیراً واکسن زنده (مانند واکسن آنفولانزا که از طریق بینی استنشاق می‌شود) دریافت کرده‌اند خودداری کنید.

 

قبل از هرگونه عمل جراحی، در مورد کلیه محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای بانسخه/بدون نسخه و محصولات گیاهی) با پزشک یا دندانپزشک خود صحبت کنید.

 

در دوران بارداری، این دارو فقط در مواردی که به‌وضوح مورد نیاز باشد، باید استفاده شود. در مورد خطرات و فواید آن با پزشک خود صحبت کنید.

 

مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می‌شود یا خیر. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.


 

اوردوز

اگر فردی دی متیل فومارات را بیش از حد تجویز شده مصرف کرد و علائم جدی از قبیل غش کردن یا مشکل در تنفس دارد، با اورژانس تماس بگیرید.

 

از به اشتراک گذاشتن داروی خود با دیگران خودداری کنید.

 

آزمایش‌های آزمایشگاهی (مانند شمارش کامل خون CBC، آزمایش عملکرد کبد) باید قبل از شروع مصرف این دارو و هنگام مصرف آن انجام شود. بر سر تمام ویزیت‌های پزشکی و آزمایشگاهی خود حاضر شوید.

 

دوزهای فراموش شده

اگر فراموش کردید یک دوز را مصرف کنید، به‌محض یادآوری آن را مصرف کنید. اگر نزدیک زمان دوز بعدی است، دوز ازدست‌رفته را رها کنید. دوز بعدی خود را در همان زمان معمول مصرف کنید. دوز مصرف را دو برابر نکنید.


 

عوارض جانبی

با مصرف دی متیل فومارات ممکن است گرگرفتگی/احساس گرما، قرمزی، خارش و احساس سوزش پوست رخ دهد. مصرف این دارو با غذا می‌تواند گرگرفتگی را کاهش دهد. درد معده/شکم، اسهال، حالت تهوع و استفراغ نیز ممکن است رخ دهد. این عوارض معمولاً با مدتی مصرف و تنظیم بدن شما این دارو بهبود یافته و یا از بین می‌رود. اگر هر یک از این اثرات ادامه‌دار یا بدتر شد، سریعاً به پزشک یا داروساز خود بگویید.

 

به یاد داشته باشید که پزشک شما تشخیص داده است که سود شما از این دارو بیشتر از خطر عوارض جانبی آن است. بسیاری از افراد با استفاده از این دارو عوارض جانبی جدی ندارند.

 

این دارو ممکن است توانایی شما در مبارزه با عفونت‌ها را کاهش دهد. این امر می‌تواند باعث شود شما به یک عفونت جدی مبتلا شوید و یا هرگونه عفونت قبلی در بدن شما وخیم‌تر گردد. در صورت بروز علائم عفونت (مانند تب، لرز، گلودرد مداوم، سرفه، تاول) بلافاصله با پزشک خود صحبت کنید.

 

در صورت بروز عوارض جانبی جدی از جمله علائم آسیب کبدی (مانند حالت تهوع/استفراغی که متوقف نمی‌شود، از بین رفتن اشتها، درد معده/شکم، زرد شدن چشم/پوست، ادرار تیره) فورا با پزشک خود صحبت کنید.

 

دی متیل فومارات ممکن است خطر ابتلا به یک عفونت مغزی تادر (لکوانسفالوپاتی چندکانونی پیش‌رونده-PML) اما بسیار جدی (احتمالا خطرناک) را افزایش دهد. در صورت بروز علائم جدید یا بدتر شدن عوارض، از قبیل بی‌حسی، عدم تعادل، ضعف، تغییر ناگهانی در افکار (مانند گیجی، مشکل در تمرکز)، مشکل در حرکت دادن عضلات، مشکلات در گفتار، تشنج، تغییر در بینایی فوراً کمک پزشکی دریافت کنید.

 

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو به ندرت رخ می‌دهد. اما در صورت مشاهده هرگونه علائم یک واکنش آلرژیک جدی، فوراً کمک پزشکی دریافت کنید، از جمله: بثورات پوستی، خارش/تورم (به خصوص صورت/زبان/گلو)، سرگیجه شدید، مشکل در تنفس.

 

این موارد لیست کامل از عوارض جانبی احتمالی نیست. اگر متوجه تأثیرات دیگری غیر از موارد ذکر شده در بالا شدید با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.


 

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی ممکن است نحوه عملکرد داروها را تغییر دهد یا خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این متن شامل تمام تداخلات احتمالی دارو نیست. لیستی از تمام داروهایی که استفاده می کنید (از جمله داروهای با نسخه/بدون نسخه و محصولات گیاهی) را تهیه کرده و آن را با پزشک و داروساز خود به اشتراک بگذارید. بدون تأیید پزشک، دوز داروهای خود را شروع، متوقف یا کم و زیاد نکنید.

 

برخی از محصولاتی که ممکن است با دی متیل فومارات تداخل داشته باشند عبارتند از: داروهای دیگری که سیستم ایمنی بدن را تضعیف می‌کنند/خطر ابتلا به عفونت را افزایش می‌دهند (مانند ناتالیزومب، ریتوکسی مب).


 

شرایط نگهداری

این دارو را در ظرف اصلی خود و در دمای اتاق و به دور از نور و رطوبت نگهداری کنید. در حمام نگهداری نکنید. تمام داروها را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه‌دارید. بعد از باز شدن بطری، پس از ۹۰ روز هر قرص استفاده نشده‌ای را دور بریزید.

 

داروها را در توالت نریزید یا آن‌ها را داخل فاضلاب نریزید مگر اینکه دستور انجام این کار داده شود. در صورت انقضا یا اینکه دیگر نیازی به مصرف آن ندارید، این محصول را به درستی از بین ببرید. دراین‌باره با داروساز یا شرکت دفع زباله محلی خود مشورت کنید.

 

 

منبع:

www.webmd.com

 

۰
شما هم نظر خود را درمورد این پست به ما بگویید!

دیدگاهتان را بنویسید