ورود به سایت
رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟
ثبت نام در سایت
رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

باکلوفن – Baclofen

نام برند:
نام شیمیایی: باکلوفن
درمان در ام اس: درمان بهبود دهنده علائم، درمان اسپاسم
درمان اصلی: درمان اسپاسم
داروهای معادل:

 

باکلوفن برای درمان اسپاسم عضلانی ناشی از شرایط خاص (مانند ام اس، آسیب/بیماری نخاع) استفاده می‌شود. این کار با کمک به شل کردن عضلات انجام می‌شود.

 

روش مصرف | احتیاط | اوردوز | دوزهای فراموش شده | عوارض جانبی | تداخلات دارویی | شرایط نگهداری

 

باکلوفن - Baclofen

 

روش مصرف

باکلوفن را از طریق دهان با یا بدون غذا طبق دستور پزشک معمولاً ۳ بار در روز مصرف کنید. برای کاهش خطر عوارض جانبی، پزشک شما ممکن است پیشنهاد کند تا این دارو را با دوز کم شروع کنید و به تدریج دوز خود را افزایش دهید. دستورالعمل های پزشک خود را با دقت دنبال کنید.

 

اگر از فرم مایع باکلوفن استفاده می کنید، دوز را با استفاده از قاشق مخصوص با دقت اندازه گیری کنید. از قاشق خانگی استفاده نکنید زیرا ممکن است دوز صحیح را دریافت نکنید.

 

مقدار مصرف این دارو بستگی به شرایط پزشکی شما و پاسخ بدنتان به درمان دارد. دوز خود را زیاد نکنید یا بیشتر از حد تجویز شده آن را مصرف کنید.

 

برای تاثیر بیشتر و افزایش بازدهی باکلوفن به طور مرتب از این دارو استفاده کنید. برای جلوگیری از فراموشی مصرف دوز، هر روز آن را در زمانی معین مصرف کنید.بدون مشورت با پزشک مصرف این دارو را قطع نکنید. ممکن است با قطع ناگهانی این دارو، بعضی شرایط شما بدتر شود. اگر به طور ناگهانی مصرف این دارو را متوقف کردید، ممکن است علائم ترک ر (مانند توهم و تشنج) داشته باشید. برای جلوگیری از این حالات پزشک ممکن است دوز شما را به آرامی کاهش دهد. اگر مدت طولانی یا در دوزهای زیاد از باکلوفن استفاده کرده باشید، احتمال وقوع و شدت این حالات بیشتر است. اگر علائم ترک مواد مخدر را داشتید، فوراً پزشک یا داروساز خود را مطلع کنید.

 

اگر وضعیت شما بهبود پیدا نکرد یا بدتر شد، پزشک خود را در جریان بگذارید.

 


اطلاعات دارویی ذکر شده در سایت صرفا جهت آگاهی شما تهیه شده است، قبل از مصرف هر نوع دارو با پزشک خود مشورت کنید و از هرگونه خوددرمانی پرهیز کنید.


 

احتیاط

قبل از استفاده از باکلوفن، در صورت حساسیت به این دارو یا هر آلرژی دیگری که دارید، پزشک یا داروساز خود را مطلع سازید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیرفعال باشد که می تواند باعث بروز واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات شود. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

 

قبل از استفاده از این دارو، تاریخچه پزشکی خود را به پزشک یا داروساز خود بگویید، به‌ویژه در مورد: بیماری کلیوی، اختلالات روانی/خلقی (مانند اسکیزوفرنی)، اختلالات مغزی (مانند تشنج، سکته مغزی).

 

این دارو ممکن است شما را دچار سرگیجه یا خواب‌آلودگی کند. الکل یا ماری‌جوانا (حشیش) می‌تواند سرگیجه یا خواب‌آلودگی شما را بیشتر کند. تا زمانی که نمی توانید به صورت ایمن کاری انجام دهید از رانندگی، کار با ماشین‌آلات و هر کاری که نیاز به هوشیاری دارد خودداری کنید. از نوشیدن مشروبات الکلی خودداری کنید. در صورت استفاده از ماری‌جوانا (حشیش) با پزشک خود مشورت کنید.

 

قبل از جراحی، در مورد کلیه محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای با یا بدون نسخه و محصولات گیاهی) با پزشک یا دندانپزشک خود صحبت کنید.

 

افراد مسن ممکن است نسبت به عوارض جانبی باکلوفن به‌ویژه خواب‌آلودگی و تغییرات روحی و روانی (مانند گیجی) حساس باشند.

 

در دوران بارداری، باکلوفن فقط در مواردی که به‌وضوح مورد نیاز باشد، باید استفاده شود. در مورد خطرات و فواید آن با پزشک خود صحبت کنید. نوزادان متولد شده از مادرانی که در دوران بارداری از این دارو استفاده کرده اند، بندرت ممکن است علائم ترک مانند لرزش یا تشنج ایجاد کنند. در صورت مشاهده هر یک از این علائم در نوزاد خود، سریعاً به پزشک اطلاع دهید.

 

این دارو به شیر مادر منتقل می‌شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.


 

اوردوز

اگر فردی باکلوفن را بیش‌ازحد تجویز شده  مصرف کرد و علائم جدی از قبیل غش کردن یا مشکل تنفس داشت، با اورژانس تماس بگیرید. علائم مصرف بیش‌ازحد ممکن است شامل: استفراغ، خواب‌آلودگی شدید، تنفس آهسته/کم‌عمق، تشنج باشد.

 

از به اشتراک گذاشتن داروی خود با دیگران خودداری کنید.

 

این دارو فقط برای شرایط فعلی شما تجویز شده است. بعداً برای شرایط دیگری از آن استفاده نکنید مگر اینکه پزشک آن را برای شما نجویز کند. در این حالت ممکن است داروی متفاوتی لازم باشد.

 

دوز فراموش شده

دوزی را از دست ندهید. اگر فراموش کردید که دارو را مصرف کنید، به محض یادآوری آن را مصرف کنید. اگر نزدیک زمان دوز بعدی است، دوز از دست رفته را رها کنید. دوز بعدی خود را در زمان عادی مصرف کنید. دوز مصرف را دو برابر نکنید.


 

عوارض جانبی

خواب‌آلودگی، سرگیجه، ضعف، خستگی، سردرد، مشکل در خواب، حالت تهوع، افزایش ادرار یا یبوست ممکن است رخ دهد. اگر هر یک از این اثرات ادامه دارد یا بدتر شد، سریعاً پزشک یا داروساز خود را مطلع کنید.

 

به یاد داشته باشید که پزشک شما تشخیص داده است که سود شما از این دارو بیشتر از خطر عوارض جانبی آن است. بسیاری از افراد با استفاده از این دارو عوارض جانبی جدی ندارند.

 

در صورت بروز عوارض جانبی جدی نظیر تغییرات روحی و روانی (مانند سردرگمی، افسردگی، توهم) فورا پزشک خود را مطلع سازید.

 

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو به ندرت رخ می‌دهد. اما در صورت مشاهده هرگونه علائم یک واکنش آلرژیک جدی، فوراً کمک پزشکی دریافت کنید، از جمله: بثورات پوستی، خارش/تورم (به خصوص صورت/زبان/گلو)، سرگیجه شدید، مشکل در تنفس.

 

این موارد لیست کامل از عوارض جانبی احتمالی نیست. اگر متوجه تأثیرات دیگری غیر از موارد ذکر شده در بالا شدید با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.


 

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی ممکن است نحوه عملکرد داروها را تغییر دهد یا خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این سند شامل تمام تداخلات احتمالی دارو نیست. لیستی از تمام داروهایی که استفاده می کنید (از جمله داروهای با نسخه/بدون نسخه و محصولات گیاهی) را تهیه کرده و آن را با پزشک و داروساز خود به اشتراک بگذارید. بدون تأیید پزشک، دوز داروهای خود را شروع، متوقف یا کم و زیاد نکنید.

 

در صورت مصرف محصولات دیگری که باعث خواب‌آلودگی می‌شوند از جمله درد افیونی یا تسکین دهنده سرفه (مانند کدئین، هیدروکدون)، الکل، ماری‌جوانا (حشیش)، داروهای خواب یا اضطراب (مانند آلپرازولام، لورازپام، زولپیدم)، سایر شل کننده‌های عضلانی (مانند کاریسوپرودول، سیکلوبنزاپرین) یا آنتی‌هیستامین‌ها (مانند ستیریزین، دیفن هیدرامین) پزشک یا داروساز خود را مطلع کنید.

 

برچسب‌ها را بر روی تمام داروهای خود (از جمله آلرژی یا محصولات سرفه و سرماخوردگی) بررسی کنید زیرا این مواد ممکن است حاوی موادی باشند که باعث خواب‌آلودگی می‌شوند. از داروسازتان نحوه استفاده مطمئن داروها را سؤال کنید.


 

شرایط نگهداری

باکلوفن را در دمای اتاق و به دور از نور و رطوبت نگهداری کنید. در حمام نگهداری نکنید. فرم مایع این دارو را در یخچال در ظرفی محکم بسته و به دور از نور ذخیره کنید تمام داروها را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.

 

داروها را در توالت یا داخل فاضلاب نریزید مگر اینکه دستور انجام این کار داده شود. در صورت انقضا یا اینکه دیگر نیازی به مصرف آن ندارید، این محصول را به درستی از بین ببرید. دراینباره با داروساز یا شرکت دفع زباله محلی خود مشورت کنید.

 

 

منبع:

www.webmd.com

 

۰
شما هم نظر خود را درمورد این پست به ما بگویید!

دیدگاهتان را بنویسید