ورود به سایت
رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟
ثبت نام در سایت
رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

۱۰ راه برای کمک به شریک زندگیتان که به ام اس مبتلاست

پستی و بلندی در رابطه، یک واقعیت زندگی است. اما وقتی شریک زندگی شما بیماری طولانی مدتی مانند ام اس دارد، ممکن است در جاده زندگی که باهم در آن سفر می‌کنید دست اندازهای اضافی ایجاد شود. در اینجا به چند روش اشاره میکنیم که می‌توانید در طول راه از شریک زندگی خود حمایت کنید.

 

10 راه برای کمک به شریک زندگیتان که به ام اس مبتلاست

 

صبر یک فضیلت است

صبر در هر رابطه‌ای بسیار مهم است، اما وقتی فرد موردعلاقه شما با علائم بیماری ام اس دست و پنجه نرم می‌کند، بسیار حیاتی‌تر است. این می‌تواند به معنای دخالت نکردن (مثل یک همه‌چیز دان)، هنگامی که او دارد افکار خود را به سختی ابراز می‌کند (مسائل شناختی یک علامت شایع بیماری ام اس است) باشد. درک این نکته که ممکن است او همیشه نتوانند پا به پای شما بیاید وقتی که خستگی ام اس روی بد خودش را نشان میدهد. یا به سادگی به آنها وقت و مکان کافی دهید تا بتوانند تشخیص بیماری ام اس را به روش خاص خود درک کنند. کمی صبر و تحمل می‌تواند تفاوت‌های بسیار بزرگی ایجاد کند.

 

صحبت کردن خوب است (اما فقط وقتی آماده باشید)

ممکن است برخی از صحبت کردن در مورد بیماری ام اس خوشحال شوند، اما برخی دیگر ممکن است این مسئله را دشوارتر بپندارند، به خصوص اگر تشخیص بیماری او به تازگی انجام شده باشد. هرگز به شریک زندگی خود فشار نیاورید. آنها وقتی آماده باشند آماده صحبت درمورد بیماریشان می‌شوند و وظیفه شما این است که هر وقت به یک سنگ صبور نیاز داشت به او گوش دهید.

 

آگاه باشید

بیماری ام اس یک بیماری پیچیده است که گاهی اوقات می‌تواند به اشتباه درک شود، بنابراین همیشه مهم است که حقایق را از شایعات جدا کنید. داشتن اطلاعات کافی در مورد بیماری ام اس، از آخرین تحقیقات گرفته تا بهترین راه‌های مدیریت علائم مختلف بیماری ام اس می‌تواند درک شما از این بیماری را افزایش دهد. با مرور مطالب منتشر شده در سایت می‌توانید اطلاعات خود را بروز کنید و اگر سوالی در مورد بیماری داشتید آن را برای ما (پرسش مستقیم از دکتر باغبانیان (متخصص مغز و اعصاب – فلوشیپ ام اس)) ارسال کنید. همچنین همراهی با بیمار در نوبت‌های پزشکی نیز می‌تواند سطح اطلاعات و درک شما از بیماری ام اس را بهبود ببخشد.

 

طبیعی رفتار کنید

در جریان بیماری ممکن است بخواهید که شریک زندگی خود را در عشق و محبت غرق کنید و کاری کنید تا حتی یک انگشت خود را برای انجام کاری بلند نکنند. اگرچه ممکن است برای مدتی برای آن‌ها جالب باشد (همه ما دوست داریم که بارها و بارها مورد رسیدگی قرار گیریم!)، در دراز مدت این رویکرد آن‌ها را آزرده می‌کند. اکثر مبتلایان به ام اس مصمم هستند که زندگی عادی را امتحان کنند. درضمن آن‌ها از اینکه مرتباً از آنها سؤال کنند که خوب هستند یا نه خوشحال نمی‌شوند. مطمئن باشید در صورت نیاز به شما درخواست کمک می‌کنند، بنابراین کمک‌ها را به آنها تحمیل نکنید.

“اگر هردویتان در مورد اینکه چه احساسی دارید صادق باشید، در جایگاه بسیار بهتری برای مقابله با هر مشکلی قرار خواهید گرفت.”

 

گاهی خوشی‌های ساده‌تر بهترند

خستگی یکی از شایع‌ترین و ناتوان‌کننده‌ترین علائم بیماری ام اس است، بنابراین وقتی می‌خواهید زمان با کیفیتی را در کنار هم گذرانید، به جای پیشنهاد فعالیت‌هایی که ممکن است بیش از حد سخت باشد، لذت‌های ساده زندگی را تجربه کنید.

 

انعطاف‌پذیر باشید

ام اس غیرقابل پیش‌بینی است. افراد مختلف مبتلا به ام اس علائم مختلفی را در مراحل مختلف تجربه می‌کنند. شما نمی‌دانید که آنها روز به روز یا حتی ساعت به ساعت چه احساسی دارند، بنابراین مهم است که درمورد برنامه‌های خود انعطاف‌پذیر باشید. لازم نیست اجازه دهید ام اس بر زندگی شما حکومت کند، اما باید بنا به مشکلات و احساسات شریک زندگیتان انعطاف پذیر باشید.

 

بیایید در مورد رابطه جنسی (بچه) صحبت کنیم

طبیعی است که زوجین نگران باشند که ام اس چگونه ممکن است بر روابط فیزیکی آنها تأثیر بگذارد، و این درست است که در بعضی موارد ممکن است مشکلاتی بوجود بیاید. تشخیص و علائم این بیماری بدون شک بر این که شریک زندگی شما در مورد رابطه جنسی و صمیمیت و چگونگی ارتباط آنها با شما چه احساسی دارد تاثیر می‌گذارد، اما اگر شما هر دو در مورد نحوه احساس خود صحبت کنید و صادق باشید، شرایط بسیار بهتر خواهید شد. گفتگو و صداقت برای مقابله با هر مشکلی خوب است. آماده باشید تا روتین‌ها را تغییر دهید تا سطح انرژی بینتان را تغییر دهید، موقعیتهای جنسی را تطبیق دهید یا راههای متفاوتی برای صمیمی شدن با یکدیگر پیدا کنید که درگیر فعالیت جنسی نیستند.

 

ابتدا شریک آنها باشید

شریک کسی که مبتلا به بیماری ام اس است ممکن است دریابد که در مراحل خاصی، بیشتر پرستار اوست. این ممکن است درمورد مراقبت‌های شخصی باشد، یا در صورت داشتن تحرک ضعیف بیمار، یا کمک در کارهای روزمره در خانه. اگر اینگونه است، همیشه به یاد داشته باشید که ابتدا شریک زندگی او هستید. نقش مراقب کننده هرگز نباید از این امر پیشی بگیرد.

 

مراقب خودتان باشید

مهم است که برای خودتان هم وقت بگذارید. وقتی کمی احساس ناراحتی می‌کنید، با درخواست کمک از دوستان یا خانواده عذاب وجدان نگیرید. این کار کمک می‌کند تا بتوانید استراحت کنید. مراقبت از خود، چه از نظر جسمی و چه از نظر عاطفی، شما را در موقعیت بهتری برای حمایت از همسرتان قرار می‌دهد و بر روابط شما نیز تأثیر مثبت می‌گذارد.

 

حاضر باشید

تشخیص بیماری ام اس سرآغاز یک سفر طولانی و غیرقابل پیش‌بینی است و احتمالاً در این راه دست انداز‌های زیادی وجود دارد. بنابراین فقط حضور شما در کنار او، بدون قید و شرط، در تمامی این فراز و نشیب‌ها، مهمترین چیز است.

 

 

منبع:

www.mstrust.org.uk

۱۳+
شما هم نظر خود را درمورد این پست به ما بگویید!

دیدگاهتان را بنویسید