ورود به سایت
رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟
ثبت نام در سایت
رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

دیسپورت – Dysport

دیسپورت (abobotulinumtoxinA) که توسط شرکت داروسازی ایپسن به بازار عرضه می‌شود، توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) برای درمان اسپاسم اندام فوقانی و تحتانی در بزرگسالان (یک علامت رایج در ام اس) تایید شده است و در حال حاضر به عنوان یک درمان برای مثانه بیش فعال در بیماران ام اس درحال مطالعه است.

 

دیسپورت - Dysport

 

این دارو به صورت تزریق مستقیم در عضله تجویز می‌شود.

 

نحوه عملکرد دیسپورت

بیماران مبتلا به ام اس ممکن است به دلیل فعالیت بیش از حد دترسور نوروژنیک (NDO) یا مثانه بیش فعال، بی اختیاری ادرار را تجربه کنند. پلاک‌های (ضایعات) سیستم عصبی ناشی از فعالیت ام اس می‌تواند بر انتقال پیام بین مغز و عضله دترسور مثانه تأثیر بگذارد. این منجر به انقباضات ناگهانی عضلات مثانه و در نتیجه افزایش ناگهانی فشار مثانه و کاهش ظرفیت نگهداری ادرار می‌شود که می‌تواند منجر به نشت غیرمنتظره ادرار گردد.

 

دیسپورت یک شکل تزریقی از سم بوتولینوم خالص A است، پروتئینی که توسط باکتری Clostriudium botulinum تولید می‌شود. این سم، هدایت عصبی-عضلانی بین سلول‌های عصبی و عضلانی را مسدود می‌کند که منجر به شل شدن موضعی و کوتاه‌مدت عضله مورد نظر می‌شود.

 

دیسپورت در کارآزمایی‌های بالینی

دیسپورت هنوز توسط FDA برای درمان بی اختیاری ادرار در بزرگسالان مبتلا به NDO ناشی از آسیب نخاعی (SCI) یا ام اس تایید نشده است. مطالعاتی در مورد تأثیر سم بوتولینوم A ژنریک بر علائم مثانه بیماران ام اس انجام و منتشر شده است.

 

فاز ۲ کارآزمایی تصادفی، دوسوکور، کنترل شده با دارونما برای درمان NDO در ام اس کامل شده است. در طول کارآزمایی، ۴۷ بیمار به طور تصادفی برای دریافت دیسپورت یا دارونما (با ۱۵ یا ۳۰ محل تزریق) تقسیم شدند. تزریقات در یک روز انجام شد و بیماران به مدت ۸۴ روز تحت نظر بودند.

 

این مطالعه تفاوت معنی‌داری را در میانگین دفعات روزانه اپیزودهای بی‌اختیاری بین گروه‌های تحت درمان با دیسپورت و دارونما که در ۳۰ محل تزریق کرده بودند، شناسایی کرد. افزایش قابل توجهی در ظرفیت درک شده مثانه در بیماران دریافت کننده دیسپورت (۱۵ یا ۳۰ محل تزریق) در مقایسه با گروه دارونما مشاهده شد. بیماران کیفیت زندگی بهتری را پس از تزریق دیسپورت در مقایسه با بیماران تحت درمان با دارونما گزارش کردند.

 

به دنبال این نتایج مثبت، ایپسن برای ارزیابی ایمنی و اثربخشی دیسپورت برای درمان بی‌اختیاری ادرار در افراد مبتلا به ام اس یا SCI، به کارآزمایی‌های فاز ۳ پرداخته است. بازوی غیرآمریکایی این آزمایش، به نام CONTENT2، در چندین مکان در سراسر جهان با ۲۵۸ بیمار انجام شده است. NCT02660359

 

دومین آزمایش فاز ۳، با همکاری شرکت آنتی دوت، در حال استخدام شرکت‌کنندگان در سایت‌هایی در سراسر ایالات متحده و کانادا است.

 

اطلاعات دیگر

سم بوتولینوم ممکن است چندین اثر نامطلوب داشته باشد. اینها ممکن است از ناحیه تزریق پخش شوند و علائمی مانند اختلال در بلع، صحبت کردن و تنفس را ایجاد کنند که می‌تواند چند هفته طول بکشد و یا حتی تهدید کننده زندگی باشد.

 

عوارض جانبی شایع گزارش شده در ۱۲ هفته اول پس از درمان شامل عفونت دستگاه ادراری، احتباس ادرار، خون در ادرار، خستگی و بی خوابی بوده است.

 

توجه: ام اس راهنما یک وب سایت خبری و اطلاع رسانی در مورد بیماری ام اس (مولتیپل اسکلروزیس) است. این تیم هیچگونه توصیه پزشکی، تشخیصی یا درمانی را ارائه نمی‌دهد و این محتوا قرار نیست جایگزینی برای توصیه‌های حرفه ای پزشکی، تشخیصی یا درمانی شما باشد. در مورد هر گونه سؤالی که ممکن است در مورد وضعیت پزشکی خود داشته باشید، همیشه با پزشک خود یا سایر ارائه دهندگان بهداشتی واجد شرایط مشورت کنید. هرگز توصیه‌های پزشکی حرفه ای را نادیده نگیرید یا به دلیل مطالبی که در این وب سایت خوانده اید در اجرای آنها تعلل نکنید.

 

 

منبع:

www.multiplesclerosisnewstoday.com

۰
شما هم نظر خود را درمورد این پست به ما بگویید!

دیدگاهتان را بنویسید