ورود به سایت
رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟
ثبت نام در سایت
رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

دسموپرسین – Desmopressin

نام برند:
نام شیمیایی: دسموپرسین
درمان در ام اس: درمان بهبود دهنده علائم، درمان اختلالات ادراری، درمان اختلال عملکرد مثانه، تکرر ادرار
درمان اصلی: درمان اختلالات ادراری، درمان اختلال عملکرد مثانه، درمان تکرر ادرار
داروهای معادل:

 

دسموپرسین برای کنترل میزان ادرار کلیه‌های شما استفاده می‌شود. به‌طور معمول میزان ادرار ایجاد شده توسط ماده خاصی در بدن به نام وازوپرسین کنترل می‌شود. در افرادی که “دیابت آب” دارند ( دیابت اینسیپیدوس/بی‌مزه) یا انواع خاصی از آسیب‌دیدگی در سر یا جراحی مغز، بدن وازوپرسین کافی تولید نمی‌کند. دسموپرسین نوعی وازوپرسین ساخته شده توسط انسان است و از آن برای جایگزینی سطح پایین وازوپرسین استفاده می‌شود. این دارو به کنترل تشنگی بیش‌ازحد، ادرار بیش‌ازحد و جلوگیری از کم‌آبی بدن کمک می‌کند.

 

دسموپرسین همچنین برای کنترل شب‌ادراری در کودکان استفاده می‌شود. این دارو باعث می‌شود دفعات ادرار در کودک شما تنظیم شده و از شب‌ادراری جلوگیری شود.

 

روش مصرف | احتیاط | اوردوز | دوزهای فراموش شده | عوارض جانبی | تداخلات دارویی | شرایط نگهداری

 

دسموپرسین - Desmopressin

 

روش مصرف

برای درمان دیابت اینسیپیدوس، این دارو از طریق دهان، معمولاً ۲ تا ۳ بار در روز طبق دستور پزشک مصرف می‌شود.

 

برای معالجه شب‌ادراری، این دارو از طریق دهان، معمولاً یک‌بار در روز در زمان خواب مصرف می‌شود. کودکان باید مایعاتی که بعد از شام می‌نوشند، به خصوص ۱ ساعت قبل از دوز دسموپرسین را تا صبح روز بعد یا حداقل ۸ ساعت پس از دوز محدود کنند. اگر کودک شما در طول شب از خواب بیدار می‌شود، مقدار مایعاتی که می‌نوشد را محدود کنید.

 

کلیه بیمارانی که دسموپرسین مصرف می‌کنند، به خصوص کودکان و افراد مسن، باید نوشیدن آب و مایعات دیگر را محدود کنند. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید. اگر فهمیدید که مصرف مایعاتتان بیشتر از مقدار تجویز شده است، سریعاً به پزشک خود بگویید زیرا درمان شما نیاز به تنظیم دارد.

 

مقدار دوز دسموپرسین تجویز شده بر اساس شرایط پزشکی شما و پاسخ بدنتان به درمان است. مقدار دوز و تعداد دوز دارو را بیشتر از حد تجویز شده مصرف نکنید.

 

به طور مرتب از این دارو استفاده کنید تا بیشترین سود را از آن داشته باشید. برای جلوگیری از فراموشی مصرف دوز، هر روز آن را در زمان(های) معینی مصرف کنید.

 

اگر وضعیت شما بهتر نشد یا این دارو تأثیر مثبت نداشت با پزشک خود صحبت کنید.

 


اطلاعات دارویی ذکر شده در سایت صرفا جهت آگاهی شما تهیه شده است، قبل از مصرف هر نوع دارو با پزشک خود مشورت کنید و از هرگونه خوددرمانی پرهیز کنید.


 

احتیاط

قبل از مصرف دسموپرسین، در صورت حساسیت به این دارو یا هر آلرژی دیگری که دارید پزشک یا داروساز خود را مطلع کنید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیرفعال باشد که می‌تواند باعث بروز واکنش‌های آلرژیک یا سایر مشکلات شود. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

 

قبل از استفاده از این دارو، تاریخچه پزشکی خود را به پزشک یا داروساز خود بگویید، به خصوص در مورد بیماری‌هایی نظیر بیماری کلیوی، فشارخون بالا، بیماری قلبی (مانند انسداد رگ‌های خونی در قلب)، شرایطی که ممکن است خطر عدم تعادل مایعات و مواد معدنی را افزایش دهد (از جمله فیبروز سیستیک، نارسایی قلبی)، نیاز به نوشیدن آب زیاد بدون تشنگی، سطح پایین سدیم در خون (هیپوناترمی)، مشکلات خونریزی/لخته شدن.

 

اگر بیش‌ازحد آب بدن خود را از دست داده‌اید (دچار کمبود آب بدن شدید)، پزشک قبل از شروع درمان با دسموپرسین ابتدا این مشکل را اصلاح می‌کند.

 

مصرف الکل را محدود کنید زیرا می‌تواند در عملکرد دسموپرسین تداخل ایجاد کند.

 

در صورت بروز هرگونه بیماری که می‌تواند باعث عدم تعادل آب/مواد معدنی (از جمله تب، اسهال، استفراغ، عفونت‌هایی مانند آنفولانزا) شود، یا اگر شرایطی را تجربه کرده‌اید که نیاز به نوشیدن مایعات بیشتر دارید (به‌عنوان‌مثال قرار گرفتن در معرض هوای بسیار گرم، ورزش شدید، تعریق مداوم) فوراً به پزشک بگویید. در این موارد به خصوص در کودکان و افراد مسن پزشک ممکن است درمان دسموپرسین را تنظیم یا متوقف کند.

 

کودکان ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو خصوصاً عدم تعادل آب/مواد معدنی و سطح پایین سدیم در خون حساسیت بیشتری داشته باشند.

 

عملکرد کلیه با بالا رفتن سن کاهش می‌یابد. این دارو توسط کلیه‌ها دفع می‌شود. بنابراین، افراد مسن ممکن است در هنگام استفاده از این دارو در معرض خطر بیشتری برای عدم تعادل آب/مواد معدنی و سطح پایین سدیم در خون باشند.

 

در دوران بارداری، این دارو فقط در مواردی که به وضوح مورد نیاز باشد، باید استفاده شود. در مورد خطرات و فواید آن با پزشک خود صحبت کنید.

 

این دارو به شیر مادر منتقل می‌شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.


 

اوردوز

اگر فردی دسموپرسین را بیش‌ازحد تجویز شده مصرف کرد و علائم جدی از قبیل غش کردن یا مشکل تنفس داشت، با اورژانس تماس بگیرید. علائم مصرف بیش‌ازحد ممکن است شامل گیجی، خواب‌آلودگی، سردرد مداوم/شدید، افزایش وزن ناگهانی باشد.

 

از به اشتراک گذاشتن داروی خود با دیگران خودداری کنید.

 

آزمایش‌های پزشکی/آزمایشگاهی (مانند آزمایش ادرار، سطح سدیم خون) ممکن است به‌طور دوره‌ای انجام شود تا پیشرفت شما بررسی شود و عوارض جانبی تحت نظر قرار گیرد. برای جزئیات بیشتر با دکتر خود مشورت کنید.

 

دوزهای فراموش شده

اگر روزانه ۱ دوز مصرف می‌کنید و فراموش کردید که دارو را مصرف کنید، به محض یادآوری آن را مصرف کنید. اگر تا روز بعد به یاد نیاوردید، دوز ازدست‌رفته را رها کنید. دوز بعدی خود را در زمان عادی مصرف کنید. دوز مصرف را دو برابر نکنید.

 

اگر روزانه بیش از ۱ دوز مصرف می‌کنید و فراموش کردید که دارو را مصرف کنید، به محض یادآوری آن را مصرف کنید. اگر نزدیک زمان دوز بعدی است، دوز ازدست‌رفته را رها کنید. دوز بعدی خود را در زمان عادی مصرف کنید. دوز مصرف را دو برابر نکنید.


 

عوارض جانبی

با مصرف دسموپرسین ممکن است سردرد، حالت تهوع، ناراحتی معده یا گرگرفتگی صورت ایجاد شود. اگر هر یک از این اثرات ادامه‌دار یا بدتر شد، سریعاً به پزشک یا داروساز خود بگویید.

 

به یاد داشته باشید که پزشک شما تشخیص داده است که سود شما از این دارو بیشتر از خطر عوارض جانبی آن است. بسیاری از افراد با استفاده از این دارو عوارض جانبی جدی ندارند.

 

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو به ندرت رخ می‌دهد. اما در صورت مشاهده هرگونه علائم یک واکنش آلرژیک جدی، فوراً کمک پزشکی دریافت کنید، از جمله: بثورات پوستی، خارش/تورم (به خصوص صورت/زبان/گلو)، سرگیجه شدید، مشکل در تنفس.

 

این موارد لیست کامل از عوارض جانبی احتمالی نیست. اگر متوجه تأثیرات دیگری غیر از موارد ذکر شده در بالا شدید با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.


 

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی ممکن است نحوه عملکرد داروها را تغییر دهد یا خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این سند شامل تمام تداخلات احتمالی دارو نیست. لیستی از تمام داروهایی که استفاده می کنید (از جمله داروهای با نسخه/بدون نسخه و محصولات گیاهی) را تهیه کرده و آن را با پزشک و داروساز خود به اشتراک بگذارید. بدون تأیید پزشک، دوز داروهای خود را شروع، متوقف یا کم و زیاد نکنید.

 

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: تولواپتان، “قرص‌های آب” / دیورتیک ها-ادرارآورها (مانند فوروزماید).


 

شرایط نگهداری

دسموپرسین را در دمای اتاق بین ۲۰-۲۵ درجه سانتی‌گراد (۶۸-۷۷ درجه فارنهایت) به دور از نور و رطوبت نگهداری کنید. در حمام نگهداری نکنید. تمام داروها را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه‌دارید.

 

داروها را در توالت یا داخل فاضلاب نریزید مگر اینکه دستور انجام این کار داده شود. در صورت انقضا یا اینکه دیگر نیازی به مصرف آن ندارید، این محصول را به درستی از بین ببرید. دراین‌باره با داروساز یا شرکت دفع زباله محلی خود مشورت کنید.

 

 

منبع:

www.webmd.com

 

۰
شما هم نظر خود را درمورد این پست به ما بگویید!

دیدگاهتان را بنویسید