ورود به سایت
رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟
ثبت نام در سایت
رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ریتوکسی مب و واکسن کرونا کووید ۱۹

آیا در صورت مصرف ریتوکسی مب می‌توانید واکسن کرونا کووید-۱۹ را دریافت کنید؟ ریتوکسی مب یک داروی بیولوژیکی است که با کاهش سلول های B، که بخش مهمی از نحوه پاسخ سیستم ایمنی به واکسن ها هستند، آرتریت روماتوئید و سایر بیماری‌ها از جمله ام اس را درمان می‌کند.

 

از آنجایی که واکسن های کرونا کووید-۱۹، فایزر و مدرنا، در دسامبر سال ۲۰۲۰ برای استفاده اضطراری در ایالات متحده مجوز گرفتند (و در کشورهای دیگر در سراسر جهان)، سوالات زیادی در مورد اینکه آیا افرادی که از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی استفاده می‌کنند می‌توانند واکسن کرونا کووید-۱۹ را دریافت کنند یا خیر مطرح شد.

 

ریتوکسیماب و واکسن کرونا کووید-19، آیا در صورت مصرف ریتوکسیماب می توانید واکسن کرونا کووید-19 را دریافت کنید؟

 

پاسخ به طور کلی مثبت است. نگرانی ها تا حد زیادی از این حقیقت ناشی شده است که افرادی که این داروها را مصرف می‌کنند در آزمایشات بالینی که منجر به مجوز گرفتن واکسن‌ها شده اند، شرکت داده نشده‌اند. این بدان معناست که هنوز اطلاعاتی در مورد میزان کارآیی واکسن ها در افرادی که سیستم ایمنی بدن آنها ممکن است عملکرد متفاوتی داشته باشد، به دلیل مصرف دارو یا مشکلات اساسی بهداشتی مانند بیماری های خودایمنی، وجود ندارد.

 

اتفاق نظر کلی برای اکثر بیمارانی که سیستم ایمنی آنها سرکوب شده است – براساس آنچه در مورد نحوه کار واکسن mRNA شناخته شده است – این است که واکسن های کرونا کووید-۱۹ باید برای افرادی که تحت درمان های سرکوب کننده سیستم ایمنی هستند مانند ام اس بی خطر باشد، اما ممکن است اثرات این واکسن ها بر روی این افراد تا حدی کمتر از افراد دیگر باشد.

 

بسیاری از سازمان های پزشکی بزرگ این واکسن را به افرادی که تحت درمان با داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی هستند توصیه می‌کنند. و محققان شروع به جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده ها در مورد اینکه آیا واکسن ها اثر یا اثرات جانبی متفاوتی در این دسته بیماران دارند یا خیر کرده اند.

 

اگر داروی دیگری مصرف می‌کنید بهتر است مطلب جامع درصورت ضعیف بودن سیستم ایمنی بدن آیا می توان واکسن کرونا کووید ۱۹ را دریافت کرد؟ را مشاهده کنید.

 

دریافت واکسن کرونا و ریتوکسی مب

اگر داروی ریتوکسی مب (با برند ریتوکسان) را که برای درمان آرتریت روماتوئید، انواع خاصی از واسکولیت، انواع خاصی از سرطان خون و لنفوم، و همچنین بعضی اوقات برای لوپوس و سایر اختلالات مانند ام اس است، مصرف می‌کنید، ممکن است پزشک در مورد زمان بندی دریافت واکسن COVID-19 نگرانی هایی را برای شما داشته باشد. با مشورت با پزشک یک برنامه دریافت واکسن را بر اساس زمان دریافت دوز ریتوکسی مب خود طراحی کنید.

 

اهمیت زمان بندی دریافت واکسن کرونا کووید-۱۹ بر اساس زمان دریافت رتوکسی مب

در راهنمای جدید درباره واکسن COVID-19  که توسط کالج روماتولوژی آمریکا ارائه شده است، ریتوکسی مب یکی از معدود داروهای بیماری روماتیسمی است که متخصصان به پزشکان و بیماران توصیه می‌کنند زمان دریافت واکسن خود را نسبت به برنامه دریافت دوز ریتوکسی مب خود تنظیم کنند، این کار به افزایش اثر بخشی واکسن کرونا کووید-۱۹ کمک می‌کند.

این تغییر پیشنهادی است:

 

واکسن کرونا کووید-۱۹ را تقریباً ۴ هفته قبل از تزریق بعدی ریتوکسی مب خود دریافت کنید، سپس تزریق بعدی ریتوکسی مب خود را تا ۲-۴ هفته پس از دریافت دوز دوم واکسن به تأخیر بیندازید – در صورت امکان

 

دریافت واکسن کرونا کووید-۱۹ نزدیک به دوز بعدی ریتوکسی مب – درصورتی که سطح سلولهای B شما بیشتر باشد – ممکن است به بدن شما اجازه دهد واکنش بهتری نسبت به واکسن داشته باشد. برنامه به صورت زیر خواهد بود:

 

  • ریتوکسی مب را تزریق کنید
  • تا ۴ هفته مانده به دوز بعدی صبر کنید (حدود ۵ ماه بعد از تزریق قبلی)
  • واکسن کرونا کووید-۱۹ را دریافت کنید
  • ۳-۴ هفته بعد: دومین دوز واکسن کرونا کووید-۱۹ را دریافت کنید (بسته به اینکه واکسن فایزر را دریافت می‌کنید یا مدرنا)
  • ۲-۴ هفته بعد از دریافت دوز دوم واکسن تزریق بعدی ریتوکسی مب را انجام دهید

 

این نوع برنامه برای بیمارانی توصیه می‌شود که فعالیت بیماری به آنها این اجازه را می‌دهد برای مدت نسبتاً طولانی از مصرف دارو خودداری کنند، بنابراین ممکن است برای همه بیماران توصیه نشود این یک تصمیم فردی است که شما و پزشک باید با مشورت با هم بگیرید.

 

زمان بندی واکسن کرونا کووید-۱۹ بر اساس برنامه دریافت دوز ریتوکسی مب یکی از گزینه هایی است که مولی با روماتولوژیست خود در میان گذاشته است. یکی دیگر از گزینه ها این است که از ریتوکسی مب خارج شده و به محض گذر زمان کافی به داروی بیولوژیک دیگری روی آورد. (معمولاً یک فاصله شش ماهه پس از دریافت آخرین دوز ریتوکسی مب و قبل از شروع داروی جدید بیولوژیکی توصیه می‌شود.)

 

اما این یک موضوع پیچیده است، تا حدی به دلیل این که هیچ تضمینی وجود ندارد که واکسن کرونا کووید-۱۹ دقیقاً در مواقعی که به آن احتیاج دارید، به راحتی در دسترس باشد، بر اساس تمام این زمان بندی های دشوار. و این به معنای دوری قابل توجه از ریتوکسی مب یا هر داروی بیولوژیکی است. این مطمئناً باعث افزایش درد و علائم RA می‌شود.

 

هنگام بحث با پزشک معالج خود چنین سوالاتی را در نظر بگیرید:

 

  • آیا توصیه می‌کنید واکسن کرونا کووید-۱۹ را در رژیم دارویی فعلی خود دریافت کنم؟
  • آیا لازم است واکسن کرونا کووید-۱۹ را در یک دوره زمانی مشخص و بر اساس برنامه دریافت دوز ریتوکسی مب دریافت کنم (به عنوان مثال، منتظر بمانم تا تزریق بعدی خود را انجام دهم)؟
  • آیا پس از دریافت واکسن کرونا کووید-۱۹ لازم است کمی تزرق بعدی ریتوکسی مب را به تعویق باندازم؟

 

نکته اساسی: اگر ریتوکسی مب را به دلیل بیماری روماتیسمی مصرف می‌کنید، تلاش برای تزریق واکسن کرونا کووید-۱۹ خود قبل از تزریق بعدی ممکن است به افزایش پاسخ ایمنی به واکسن کمک کند. اما این از نظر لجستیکی همیشه برای همه بیماران امکان پذیر و مناسب نیست، به ویژه برای بیمارانی که بیماری آنها به خوبی کنترل نشده است و در صورت قطع ریتوکسی مب برای مدت طولانی، می‌تواند عوارضی را تجربه کنند.

 

اگر از ریتوکسی مب استفاده می‌کنید و به زودی واجد شرایط دریافت واکسن کرونا کووید-۱۹ خواهید شد، در مورد زمان بندی تزریق با روماتولوژیست یا ارائه دهنده خدمات بهداشتی و درمانی خود صحبت کنید.

 

در زمینه ام اس و کرونا دانستن عوامل خطر ویروس کووید-۱۹ کرونا بر روی افراد مبتلا به ام اس خالی از لطف نیست، همچنین اگر در مورد درمان های ام اس و کروناویروس کووید ۱۹ نگران هستید، بد نیست مطلب موجود در سایت را مطالعه کنید.

 

این مطلب در تاریخ ۱۴ فوریه ۲۰۲۱ بررسی و به روز شده است.

 

 

منبع:

www.creakyjoints.org

نوشته لاورن گلمان

۰
شما هم نظر خود را درمورد این پست به ما بگویید!

دیدگاهتان را بنویسید