ورود به سایت
رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟
ثبت نام در سایت
رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ایزونیازید – Isoniazid

نام برند:
لانیازید
نام شیمیایی: ایزونیازید
درمان در ام اس: درمان بهبود دهنده علائم، درمان لرزش
درمان اصلی: درمان سل
داروهای معادل:

 

ایزونیازید به همراه سایر داروها برای درمان عفونت‌های فعال سل استفاده می‌شود. این دارو همچنین به تنهایی برای جلوگیری از عفونت‌های فعال سل در افرادی که ممکن است به باکتری‌ها آلوده شوند (افرادی که تست پوستی سل در آن‌ها مثبت بوده است) استفاده می‌گردد. ایزونیازید یک آنتی‌بیوتیک است و با متوقف کردن رشد باکتری‌ها کار می‌کند.

 

این آنتی‌بیوتیک فقط عفونت‌های باکتریایی را درمان می‌کند و برای عفونت‌های ویروسی (مانند سرماخوردگی، آنفولانزا) مؤثر نخواهد بود. استفاده از هر نوع آنتی‌بیوتیک در صورت عدم نیاز می‌تواند باعث شود تا در عفونت‌های بعدی مؤثر واقع نشوند.

 

روش مصرف | احتیاط | اوردوز | دوزهای فراموش شده | عوارض جانبی | تداخلات دارویی | شرایط نگهداری

 

ایزونیازید - Isoniazid

 

روش مصرف

ایزونیازید از طریق دهان و با معده خالی (۱ ساعت قبل یا ۲ ساعت بعد از غذا)، طبق دستور پزشک مصرف می‌شود. اگر از فرم مایع این دارو استفاده می‌کنید، دوز را با استفاده از قاشق مخصوص اندازه‌گیری با دقت اندازه‌گیری کنید. از قاشق خانگی استفاده نکنید زیرا ممکن است دوز صحیح را دریافت نکنید.

 

اگر در کنار این دارو از آنتی‌اسیدهایی که حاوی آلومینیوم هستند نیز استفاده می‌کنید، حداقل ۱ ساعت قبل از مصرف آنتی‌اسید این دارو را مصرف کنید.

 

مقدار مصرف این دارو به سن، وزن، شرایط پزشکی و پاسخ بدن شما به درمان بستگی دارد.

 

برای بهترین اثر، دوز های این دارو را در فواصل زمانی مساوی مصرف کنید. اگر روزانه یک‌بار این دارو را مصرف می‌کنید، هر روز آن را در زمانی معین مصرف کنید. اگر این دارو را به‌صورت هفتگی مصرف می‌کنید، آن را هر هفته در همان روز هفته و در همان ساعت معین مصرف کنید. روزهایی که نیاز به مصرف دارو دارید را در تقویم علامت‌گذاری کنید.

 

مصرف این دارو (و سایر داروهای سل) را حتی اگر علائم بیماری در شما از بین رفت تا کامل شدن مدت‌زمان تجویز شده ادامه دهید. قطع زود هنگام این دارو یا پرش از دوز (مصرف نکردن برخی از دوزها) ممکن است باعث شود که باکتری‌ها به رشد خود ادامه دهند که می‌تواند منجر به بازگشت عفونت شده و باعث شود تا عفونت به درمان مقاوم و درمان دشوارتر گردد.

 

پزشک ممکن است هنگامی که درحال مصرف ایزونیازید هستید شما را به مصرف ویتامین B6 (پیریدوکسین) نیز راهنمایی کند تا از بروز عوارض جانبی (مانند مشکلات عصبی) جلوگیری شود. دستورالعمل‌های پزشک خود را با دقت دنبال کنید.

 

ایزونیازید ممکن است با غذاهای حاوی تیرامین/هیستامین (مانند پنیر، شراب قرمز، انواع خاصی از ماهی) تداخل داشته باشد. این تداخل می‌تواند باعث افزایش فشارخون، گرگرفتگی پوست، سردرد، سرگیجه یا ضربان قلب سریع شود. در صورت بروز هر یک از این علائم، فوراً به پزشک خود بگویید. پزشک ممکن است توصیه کند در هنگام مصرف این دارو از رژیم غذایی خاصی پیروی کنید. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

 

در صورت تداوم یا بدتر شدن شرایط، با پزشک خود صحبت کنید.

 


اطلاعات دارویی ذکر شده در سایت صرفا جهت آگاهی شما تهیه شده است، قبل از مصرف هر نوع دارو با پزشک خود مشورت کنید و از هرگونه خوددرمانی پرهیز کنید.


 

احتیاط

قبل از مصرف ایزونیازید، در صورت حساسیت به این دارو یا هر آلرژی دیگری که دارید به پزشک خود اطلاع دهید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیرفعال باشد که می‌تواند باعث بروز واکنش‌های آلرژیک یا سایر مشکلات شود. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

 

قبل از استفاده از این دارو، تاریخچه پزشکی خود را به پزشک یا داروساز خود بگویید، به خصوص در مورد واکنش شدید قبلی با مصرف ایزونیازید (مانند بیماری کبد)، بیماری کبد، مصرف الکل، عفونت HIV، بیماری کلیوی، دیابت، بی‌حسی/سوزن سوزن شدن دست‌وپا (نوروپاتی محیطی) و اگر اخیراً زایمان داشته‌اید.

 

قبل از جراحی، در مورد کلیه محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای بانسخه/بدون نسخه و محصولات گیاهی) با پزشک یا دندانپزشک خود صحبت کنید.

 

الکل ممکن است خطر ابتلا به بیماری کبد را افزایش دهد. در هنگام استفاده از این دارو از مصرف نوشیدنی‌های الکلی خودداری کنید.

 

ایزونیازید ممکن است باعث شود واکسن‌های زنده باکتریایی (مانند واکسن سل BCG) کار نکنند. بنابراین، در حین استفاده از این دارو، واکسیناسیون/ایمن‌سازی نکنید، مگر اینکه پزشک به شما بگوید.

 

اشکال مایع این دارو ممکن است حاوی قند باشند. اگر دیابت دارید یا هر بیماری دیگری دارید که به خاطرش مجبور به محدودیت قند در رزیم غذایی خود هستید، احتیاط کنید. از پزشک یا داروساز خود در مورد استفاده ایمن از این محصول سؤال کنید.

 

در دوران بارداری، این دارو فقط در مواردی که به وضوح مورد نیاز باشد، باید استفاده شود. در مورد خطرات و فواید آن با پزشک خود صحبت کنید.

 

این محصول به شیر مادر منتقل می‌شود اما بعید است به نوزاد شیرخوار آسیب برساند. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.


 

اوردوز

اگر فردی ایزونیازید را بیش‌ازحد تجویز شده مصرف کرد و علائم جدی از قبیل غش کردن یا مشکل تنفس داشت، با اورژانس تماس بگیرید. علائم مصرف بیش‌ازحد ممکن است شامل تغییر در بینایی، تنفس آهسته/کم‌عمق، خواب‌آلودگی شدید باشد.

 

از به اشتراک گذاشتن داروی خود با دیگران خودداری کنید.

 

آزمایش‌های پزشکی و آزمایشگاهی (مانند آزمایش خلط، عملکرد کلیه و کبد، شمارش کامل خون-CBC) باید به‌طور دوره‌ای انجام شود تا پیشرفت شما مورد بررسی قرار گرفته و عوارض جانبی تحت نظر قرار گیرند. برای جزئیات بیشتر با دکتر خود مشورت کنید.

 

دوز های فراموش شده

برای گرفتن بهترین نتیجه ممکن از این دارو، مصرف هر دوز طبق دستورالعمل برنامه ریزی شده بسیار مهم است. اگر روزانه یک‌بار این دارو را مصرف می‌کنید و یک دوز را از دست داده‌اید، به‌محض یادآوری آن را مصرف کنید. اگر نزدیک زمان دوز بعدی است، دوز ازدست‌رفته را رد کنید. دوز بعدی خود را در همان زمان معمول مصرف کنید. دوز مصرف را دو برابر نکنید.

 

اگر از ایزونیازید به صورت هفتگی استفاده می‌کنید و دوز خود را از دست دادید، به‌محض یادآوری در همان روز معین، آن را مصرف کنید. اگر یک روز یا بیشتر از زمان مصرف دوز گذشته بود، بلافاصله با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید تا یک برنامه جدید برای مصرف دوزها تهیه شود. دوز مصرف را دو برابر نکنید.


 

عوارض جانبی

با مصرف ایزونیازید ممکن است حالت تهوع/استفراغ یا ناراحتی معده ایجاد شود. اگر هر یک از این اثرات ادامه‌دار یا بدتر شد، سریعاً به پزشک یا داروساز خود بگویید.

 

به یاد داشته باشید که پزشک شما تشخیص داده است که سود شما از این دارو بیشتر از خطر عوارض جانبی آن است. بسیاری از افراد با استفاده از این دارو عوارض جانبی جدی ندارند.

 

در صورت بروز هر یک از عوارض جانبی بعید اما جدی بی‌حسی/سوزن شدن بازوها/پاها، دردناک شدن/تورم مفاصل فوراً با پزشک خود صحبت کنید.

 

در صورت بروز هر یک از این عوارض ناشایع اما جدی، بلافاصله به پزشک خود بگویید: افزایش عطش/ادرار، تغییر در بینایی، کبودی/خونریزی آسان، تغییرات روحی/خلقی (مانند گیجی، روان‌پریشی)، تشنج.

 

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو به ندرت رخ می‌دهد. اما در صورت مشاهده هرگونه علائم یک واکنش آلرژیک جدی، فوراً کمک پزشکی دریافت کنید، از جمله: بثورات پوستی، خارش/تورم (به خصوص صورت/زبان/گلو)، سرگیجه شدید، مشکل در تنفس.

 

این موارد لیست کامل از عوارض جانبی احتمالی نیست. اگر متوجه تأثیرات دیگری غیر از موارد ذکر شده در بالا شدید با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.


 

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی ممکن است نحوه عملکرد داروها را تغییر دهد یا خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این سند شامل تمام تداخلات احتمالی دارو نیست. لیستی از تمام داروهایی که استفاده می کنید (از جمله داروهای با نسخه/بدون نسخه و محصولات گیاهی) را تهیه کرده و آن را با پزشک و داروساز خود به اشتراک بگذارید. بدون تأیید پزشک، دوز داروهای خود را شروع، متوقف یا کم و زیاد نکنید.

 

برخی از محصولاتی که ممکن است با ایزونیازید تداخل داشته باشند عبارتند از: استامینوفن، برخی از ضد قارچ‌های آزول (ایتراکونازول، کتوکونازول)، دی سولفیرام، مهارکننده‌های MAO (ایزوکاربوکسازید، لینزولید، متیلن بلو، موکلوبماید، فنلزین، پروکاربازین، راساژیلین، سافینامید، سلژیلین، ترانیل سیپرومین)، فنی‌توئین، داروهای ضدافسردگی SSRI (مانند فلوکستین، سرترالین)، اسید والپروئیک.

 

این دارو ممکن است با آزمایش‌های آزمایشگاهی خاصی (از جمله آزمایش گلوکز در ادرار) تداخل داشته باشد که ممکن است باعث نتایج نادرست در آزمایش شود. اطمینان حاصل کنید که کارکنان آزمایشگاه و تمام پزشکان می‌دانند که از این دارو استفاده می‌کنید.


 

شرایط نگهداری

این دارو را در دمای اتاق و به دور از نور و رطوبت نگهداری کنید. در حمام نگهداری نکنید. تمام داروها را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.

 

داروها را در توالت یا داخل فاضلاب نریزید مگر اینکه دستور انجام این کار داده شود. در صورت انقضا یا اینکه دیگر نیازی به مصرف آن ندارید، این محصول را به درستی از بین ببرید. دراین‌باره با داروساز یا شرکت دفع زباله محلی خود مشورت کنید.

 

 

 

منبع:

www.webmd.com

۲+
شما هم نظر خود را درمورد این پست به ما بگویید!

دیدگاهتان را بنویسید