ورود به سایت
رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟
ثبت نام در سایت
رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

هیدروکسی‌زین – Hydroxyzine

نام برند:
ویستاریل
نام شیمیایی: هیدروکسی‌زین
درمان در ام اس: درمان بهبود دهنده علائم، درمان خارش
درمان اصلی: درمان آلرژی
داروهای معادل:

 

هیدروکسی‌زین برای درمان خارش ناشی از آلرژی استفاده می‌شود. این دارو آنتی‌هیستامین است و با مسدود کردن یک ماده طبیعی خاص (هیستامین) که بدن شما در طی یک واکنش آلرژیک ایجاد می‌کند، مؤثر واقع می‌شود. هیدروکسیزین همچنین ممکن است به طور کوتاه‌مدت برای درمان اضطراب یا برای کمک به خواب و آرامش (قبل و بعد از عمل جراحی) تجویز شود.

 

روش مصرف | احتیاط | اوردوز | دوزهای فراموش شده | عوارض جانبی | تداخلات دارویی | شرایط نگهداری

 

هیدروکسی‌زین - Hydroxyzine

 

روش مصرف

هیدروکسیزین از طریق دهان با یا بدون غذا، معمولاً روزانه سه یا چهار بار (طبق دستور پزشک) مصرف می‌شود. اگر از فرم مایع این دارو استفاده می‌کنید، دوز را با استفاده از قاشق مخصوص و با دقت اندازه‌گیری کنید. از قاشق خانگی استفاده نکنید زیرا ممکن است دوز صحیح را دریافت نکنید.

 

دوز مصرفی به سن شما، شرایط پزشکی و پاسخ بدنتان به درمان بستگی دارد. در کودکان ممکن است دوز مصرفی بر اساس وزن نیز باشد. دوز مصرفی خود را افزایش ندهید و این دارو را بیشتر از مدت‌زمان تجویزشده مصرف نکنید.

 

اگر وضعیت شما بهبود نیافت یا بدتر شد، با پزشک خود صحبت کنید.

 


اطلاعات دارویی ذکر شده در سایت صرفا جهت آگاهی شما تهیه شده است، قبل از مصرف هر نوع دارو با پزشک خود مشورت کنید و از هرگونه خوددرمانی پرهیز کنید.


 

احتیاط

قبل از مصرف این دارو، در صورت حساسیت به هیدروکسی‌زین، ستیریزین، لووستیریزین و یا هر آلرژی دیگری پزشک یا داروساز خود را مطلع کنید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیرفعال باشد که می‌تواند باعث بروز واکنش‌های آلرژیک یا سایر مشکلات شود. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

 

قبل از استفاده از این دارو، تاریخچه پزشکی خود را به پزشک یا داروساز خود بگویید، به خصوص در مورد بیماری‌هایی نظیر مشکلات تنفسی (مانند آمفیزم، آسم)، فشار بالا در چشم (گلوکوم یا آب‌سیاه)، فشارخون بالا، مشکلات کلیوی، مشکلات کبدی، تشنج، مشکلات معده/روده (مانند زخم، انسداد)، تیروئید پرکار، مشکل در ادرار کردن (مثلاً به دلیل بزرگ شدن پروستات).

 

هیدروکسیزین ممکن است باعث ایجاد بیماری شود که بر ضربان قلب تأثیر می‌گذارد (طولانی شدن QT). طولانی شدن QT به ندرت می تواند باعث (به ندرت خطرناک) ضربان قلب تند/نامنظم جدی و علائم دیگر (مانند سرگیجه شدید، غش) شود که شخص فوراً به مراقبت پزشکی نیاز دارد.

 

اگر بیماری یا شرایط پزشکی خاصی داشته باشید یا داروهای دیگری مصرف کنید که ممکن است باعث طولانی شدن QT شود، خطر طولانی شدن QT ممکن است افزایش یابد. قبل از مصرف هیدروکسی‌زین، تمام داروهای مصرفی خود را به پزشک یا داروساز بگویید و همچنین در صورت وجود هر یک از شرایط زیر: مشکلات قلبی خاص (نارسایی قلبی، ضربان قلب آهسته، طولانی شدن QT در EKG)، سابقه مشکلات قلبی خاص (طولانی شدن QT در EKG، مرگ ناگهانی قلبی) پزشک یا داروساز خود را مطلع کنید.

 

مقادیر کم پتاسیم یا منیزیم در خون نیز می‌تواند خطر طولانی شدن QT را افزایش دهد. این خطر در صورت استفاده از داروهای خاص (مانند دیورتیک‌ها-ادرارآورها/ “قرص‌های آب”) یا اگر مشکلاتی مانند تعریق شدید، اسهال یا استفراغ دارید، افزایش می‌یابد. در مورد استفاده ایمن از هیدروکسی‌زین با پزشک خود مشورت کنید.

 

این دارو ممکن است شما را دچار سرگیجه، خواب‌آلودگی یا تاری دید کند. الکل یا ماری‌جوانا (حشیش) می‌تواند سرگیجه یا خواب‌آلودگی شما را بیشتر کند. تا زمانی که نمی توانید به صورت ایمن کاری انجام دهید از رانندگی، کار با ماشین‌آلات و هر کاری که نیاز به هوشیاری و دید واضح و دقیق دارد خودداری کنید. از نوشیدن مشروبات الکلی خودداری کنید. در صورت استفاده از ماری‌جوانا (حشیش) با پزشک خود مشورت کنید.

 

قبل از هرگونه عمل جراحی، در مورد کلیه محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای بانسخه/بدون نسخه و محصولات گیاهی) با پزشک یا دندانپزشک خود صحبت کنید.

 

فرم مایع هیدروکسیزین ممکن است حاوی قند و/یا الکل باشد. در صورت داشتن بیماری دیابت، بیماری کبدی یا هر بیماری دیگری که شما به خاطرش محدودیت در مصرف قند یا الکل دارید، باید در مصرف این دارو (فرم مایع) احتیاط کنید. از پزشک یا داروساز خود در مورد استفاده ایمن از این محصول سؤال کنید.

 

ممکن است کودکان نسبت به عوارض جانبی این دارو حساسیت بیشتری داشته باشند. این دارو اغلب به جای خواب‌آلودگی می‌تواند باعث ایجاد هیجان در کودکان خردسال شود.

 

افراد مسن ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو حساسیت بیشتری داشته باشند، به خصوص خواب‌آلودگی، گیجی، یبوست، ادرار مشکل یا طولانی شدن QT. خواب‌آلودگی و سردرگمی می‌تواند خطر افتادن را افزایش دهد.

 

در دوران بارداری، این دارو فقط در مواردی که به وضوح مورد نیاز باشد باید استفاده شود. در مورد خطرات و فواید آن با پزشک خود صحبت کنید.

 

مشخص نیست که آیا این دارو به شیر مادر منتقل می‌شود یا خیر. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.


 

اوردوز

اگر فردی هیدروکسی‌زین را بیش‌ازحد تجویز شده مصرف کرد و علائم جدی از قبیل غش کردن یا مشکل تنفس داشت، با اورژانس تماس بگیرید. علائم مصرف بیش‌ازحد ممکن است شامل خواب‌آلودگی شدید، تشنج باشد. در کودکان ممکن است تغییرات روحی/خلقی (مانند بی‌قراری، تحریک‌پذیری) قبل از خواب‌آلودگی ایجاد شود.

 

از به اشتراک گذاشتن داروی خود با دیگران خودداری کنید.

 

دوزهای فراموش شده

دوزی را از دست ندهید. اگر فراموش کردید که دارو را مصرف کنید، به محض یادآوری آن را مصرف کنید. اگر نزدیک زمان دوز بعدی است، دوز از دست رفته را رها کنید. دوز بعدی خود را در زمان عادی مصرف کنید. دوز مصرف را دو برابر نکنید.


 

عوارض جانبی

با مصرف هیدروکسی‌زین ممکن است خواب‌آلودگی، سرگیجه، تاری دید، یبوست یا خشکی دهان رخ دهد. اگر هر یک از این اثرات ادامه‌دار یا بدتر شد، سریعاً به پزشک یا داروساز خود بگویید.

 

برای تسکین خشکی دهان، آب‌نبات‌های سخت یا چیپس‌های یخی (بدون قند)، جویدن آدامس (بدون قند)، نوشیدن آب یا استفاده از یک جایگزین بزاق را امتحان کنید.

 

به یاد داشته باشید که پزشک شما تشخیص داده است که سود شما از این دارو بیشتر از خطر عوارض جانبی آن است. بسیاری از افراد با استفاده از این دارو عوارض جانبی جدی ندارند.

 

در صورت بروز عوارض جانبی جدی مانند تغییرات روحی و روانی (مانند بی‌قراری، گیجی، توهم)، لرزش (رعشه)، مشکل در ادرار کردن فورا با پزشک خود صحبت کنید.

 

در صورت بروز عوارض بسیار جدی از جمله تشنج، ضربان قلب سریع/نامنظم، سرگیجه شدید، غش، فوراً کمک پزشکی دریافت کنید.

 

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو به ندرت رخ می‌دهد. اما در صورت مشاهده هرگونه علائم یک واکنش آلرژیک جدی، فوراً کمک پزشکی دریافت کنید، از جمله: بثورات پوستی، خارش/تورم (به خصوص صورت/زبان/گلو)، سرگیجه شدید، مشکل در تنفس.

 

این موارد لیست کامل از عوارض جانبی احتمالی نیست. اگر متوجه تأثیرات دیگری غیر از موارد ذکر شده در بالا شدید با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.


 

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی ممکن است نحوه عملکرد داروها را تغییر دهد یا خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این متن شامل تمام تداخلات احتمالی دارو نیست. لیستی از تمام داروهایی که استفاده می کنید (از جمله داروهای با نسخه/بدون نسخه و محصولات گیاهی) را تهیه کرده و آن را با پزشک و داروساز خود به اشتراک بگذارید. بدون تأیید پزشک، دوز داروهای خود را شروع، متوقف یا کم و زیاد نکنید.

 

در صورت مصرف محصولات دیگری که باعث خواب‌آلودگی می‌شوند مانند تسکین‌دهنده درد یا تسکین‌دهنده سرفه (مانند کدئین، هیدروکودون)، الکل، ماری‌جوانا (حشیش)، داروهای خواب‌آور یا ضداضطراب (مانند آلپرازولام، لورازپام، زولپیدم)، شل کننده‌های عضلانی (مانند کاریسوپرودول، سیکلوبنزاپرین) یا سایر آنتی‌هیستامین‌ها (مانند دیفن هیدرامین، پرومتازین) به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

 

برچسب روی تمام داروهای خود (از جمله آلرژی یا محصولات سرفه و سرماخوردگی) را بررسی کنید زیرا ممکن است حاوی موادی باشند که باعث خواب‌آلودگی می‌شود. از داروسازتان نحوه استفاده مطمئن داروها را سؤال کنید.

 

هیچ آنتی‌هیستامین دیگری که بر روی پوست استعمال می‌شود (مانند کرم دیفن هیدرامین، پماد، اسپری) استفاده نکنید زیرا ممکن است عوارض جانبی افزایش یابد.

 

هیدروکسیزین بسیار شبیه به ستیریزین و لووستیریزین است. در حین استفاده از هیدروکسیزین از این داروها استفاده نکنید.

 

این دارو ممکن است با آزمایش‌های آزمایشگاهی خاصی (از جمله تست پوستی آلرژی، سطح کورتیکواستروئیدهای ادرار) تداخل داشته باشد که احتمالاً منجر به نتایج آزمایشی کاذب می‌شود. اطمینان حاصل کنید که کارکنان آزمایشگاه و تمام پزشکان می‌دانند که از این دارو استفاده می‌کنید.


 

شرایط نگهداری

این دارو را در دمای اتاق و به دور از نور و رطوبت نگهداری کنید. در حمام نگهداری نکنید. نوع‌ مایع این دارو را منجمد نکنید. تمام داروها را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه‌دارید.

 

داروها را در توالت یا داخل فاضلاب نریزید مگر اینکه دستور انجام این کار داده شود. در صورت انقضا یا اینکه دیگر نیازی به مصرف آن ندارید، این محصول را به درستی از بین ببرید. دراین‌باره با داروساز یا شرکت دفع زباله محلی خود مشورت کنید.

 

 

منبع:

www.webmd.com

 

۱+
شما هم نظر خود را درمورد این پست به ما بگویید!

دیدگاهتان را بنویسید